PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Analistët ushtarakë: “Rrezik, ndoshta për disa 24-orë, mund të fillojë lufta e 3-të botërore”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Analistët ushtarakë: “Rrezik, ndoshta për disa 24-orë, mund të fillojë lufta e 3-të botërore”   Tue Oct 16, 2012 8:34 am

Analistët ushtarakë: “Rrezik, ndoshta për disa 24-orë, mund të fillojë lufta e 3-të botërore”Për shumë vite rresht ishte folur dhe ishte parashikuar se Lindja e Mesme përbën ndoshta pikën më delikate dhe më kyçe midis superfuqive të mëdha.
Për shumë analistë ushtarakë dhe internacional, Lindja e Mesme përbënë “mollën” e sherrit!


Kështu, parashikimet se nëse në lindjen e mesme konflikti do shtrihej përtej kufijve të Palestinës, kjo automatikisht do të përbënte dhe fillimin e një “lufte të tretë botërore”, pasi Siria, po ashtu dhe edhe Irani, përbëjnë superfuqi në rajon, kurrsesi nuk do t’i nënshtroheshin kollaj një sulmi “hebre”!

Siç edhe është njoftuar zyrtarisht nga zëdhënësi i ushtrisë turke, flota e saj ushtarake detare, aviacioni luftarak, si dhe forcat e armatosura, janë vënë në gatishmëri nr 1!
Pak ditë më parë, vetë ministri i jashtëm i Turqisë, Ahmet Davutoğlu, deklaroi se nëse numri i refugjatëve të shpërngulur nga Siria, i kalon 100.000, atëherë Turqia do të ndërhyjë ushtarakisht me të gjitha mënyrat dhe to krijojë një brez sigurie në territorin sirianë.

Gjithashtu, duhet theksuar se teksa Ministri i Jashtëm turk, Davutoglu, po zhvillonte një vizitë zyrtare në Athinë, avionët luftarak turq, detyruan të ulej një avion i linjave civile të Sirisë, që dyshohej de po transportonte armë. Pikërisht, pas kontrollit intim që iu bë avionit, rezultoi se ai transportonte pjesë armatimi të sistemit anti-raketë, që disponon ushtria siriane. Por, reagimi i Presidentit Rus, Vladimir Putin, ishte i menjëhershëm dhe i rreptë…
Megjithatë, pas ndërhyrjes së Sekretarit të Përgjithshëm të NATOS, situata u qetësua…!

Analistët ushtarak, i referohen dhe stërvitjes “rrufe” SHBA-Izrael, me raketa me rrezatim të gjatë, që po zhvillohet aktualisht në Izrael. Për ta, kjo stërvitje përbën kambanë sulmi ndaj Iranit, i cili nga ana e tij është pajisur deri në dhëmbë me armatim të rëndë me pagëzimin e Rusisë.

Pikërisht, dje u njoftua se numri i të shpërngulurve si pasoj e konflikteve luftarake në Siri, që kanë kaluar në territorin turk, arriti 100.000! Pra, shifra kufi, e parapërcaktuar nga Turqia, u plotësua.

Ndërsa ajo që më shumë përbënë “problem” për analistët është dhe fakti tjetër se Turqia është “djali i përkëdhelur” i Amerikës, gjë kjo që vë në pozitë të vështirë NATO-n nëse Rusia vendos të implikohet në këtë konflikt të rrezikshëm./alb-observer.com/

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Analistët ushtarakë: “Rrezik, ndoshta për disa 24-orë, mund të fillojë lufta e 3-të botërore”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» DISA ASPEKTE TË EPIKËS HISTORIKE NË KËNGËT POPULLORE SHQIPTARE
» Disa nga shenjat dalluese ose normat e zhvillimit te komunikimit te nje femije normal nga mosha 0-5 vjec.
» Vera Kurti:Dhimbjet e mesit dhe disa keshilla per ti lehtesuar ato..!
» Anton Nikë Berisha: Rreth disa shkarjeve të dr. Shaban Sinanit për këngët tona kreshnike
» Vera Kurti: DISA STRATEGJI NE NDIHME TE NXENESVE ME ADHD....

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE ::  K O N S P I R A C I O N-
Kërce tek: