PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Parajsa ekziston

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Parajsa ekziston   Mon Oct 15, 2012 8:21 pm

Nje neurokirurg i njohur deklaron qe parajsa ekziston

Nje shkencetar i njohur, i cili me pare e kishte hedhur poshte mundesine e jetes mbas jetes, ka thene qe ka ndryshuar mendim ne lidhje me kete pasi ka provuar nje eksperience jashte turupit te tij qe e ka bindur ate qe parajsa ekziston.

Dr. Eben Alexander, nje neurokirurg qe ka mbaruar studimet ne Harvard, ka qene ne koma per rreth 7 dite ne vitin 2008 pasi u semur me meningjit.

Gjate semundjes se tij Dr Alexande thote qe nje pjese e trurit te tij, ajo qe kontrollon mendimet njerezore dhe emocionet 'u fik' dhe qe ai prvoi nje ekperience te cuditshme me pas, 'dicka aq e thelle sa me dha mua nje arsye shkencore per te besuar tek ndergjegjshmeria pas vdekjes'.

Ne nje ese per revisten Amerikane Newsweek, te cilen ai e shkroi per te promovuar librin e tij Proof of Heaven, Dr Alexander thote qe ai u takua me nje grua te bukur me sy blu ne nje ' vend me re, re te medha te buta roze - te bardha' dhe me 'qenie qe shkelqenin'.

Ai vazhdon: "Zogj? Engjej? Keto fjale jane regjistruar me vone kur une isha duke shkruar keto kujtime. Kur po mundohesha te kuptoja se cfare kishte ndodhur. Megjithate, asnje prej ketyre fjaleve nuk i pershkruan ashtu si duhet ato krijesa, qe ishin thjesht ndryshe nga cdo gje qe une kam njohur ne kete planet. Ato ishin me te avancuara. Ishin forma me te larta."

Doktori shton qe nje 'nje si kenge e mrekullueshme vinte qe nga lart, dhe une pyesja veten nese qeniet me krahe po e prodhonin ate. Tingujt ishin te fuqishem dhe pothuajse si dicka materiale, si nje shi qe mund ta ndjesh ne lekur por nuk te lag.'

Dr Alexander thote qe kishte degjuar me pare histori te pacienteve te cilet flisnin per eksperienca jashte trupit te tyre por nuk i kishte kushtuar asnjehere me pare rendesi dhe i kishte hedhur poshte ato duke i quajtur thjehst mendime mde deshira apo imaginate e personit, por megjithate tani ka ndryshuar mendim ne lidhje me kete pas eksperiences se tij.

Ai shtoi: "Une e di shume mire se sa e jashtezakonshme, sa e pabesueshme duket e gjithe kjo. Nese me pare te me kishte thene dikush nje histori te tille, edhe nje doktor te kishte qene, une do te isha i sigurt qe thjesht ishin iluzione."

"Por ajo qe me ndodhi muaj ishte shume larg te qenit iluzionale; ajo ishte po aq reale sa cdo ngjarje tjeter ne jeten time."

"Une kam shpenzuar dekafa te tera si neurokirurg ne disa prej institucioneve me prestigjoze mjekesore ne vendin tim. Une e di qe shume prej kolegeve te mi, ashtu si mendoja edhe une me pare, mbrojne teorine qe truri, dhe ne vacanti korteksi, gjeneron ndergjegjshmerine dhe qe ne jetojme ne nje univers qe nuk ka asnje lloj emocioni, aq me pak dashurine te pakushtezuar qe tani une e di qe Zoti dhe universi kane kundrejt nesh."

"Por kete teori une tani e kam hedhur poshte. Ajo cfare me ndodhi e shkaterroi kete teori."

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Parajsa ekziston
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nuk kemi besuar se ekziston një organizim kaq i mirë i FFSHGJ-së dhe i klubeve shqiptare në Gjermani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: OKULTIZEM :: S P I R I T U A L I T E T-
Kërce tek: