PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Njerezit mund te jene nje prej specieve te para inteligjente ne Univers

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Njerezit mund te jene nje prej specieve te para inteligjente ne Univers   Sun Oct 14, 2012 7:09 pm

Njerezit mund te jene nje prej specieve te para inteligjente ne Univers. Por a ka te tjere?


Arthur C Clarke njehere ka shkruajtur qe nje trilion vjet me vone nje civilim i avancuar do te shikoje pas ne histori deri tek ne me zili dhe do te thone: "Keta e kane njohur Universin kur ishte ende i ri."
"Ne mund ta zbulojme shume shpejt ate jete inteligjente, qe ne fakt mund te jete ne stadet e saj shume te reja ne Univers. 200 bilion galaksite e Universit tregojne nje potencial te qarte per te vazhduar nderkohe qe ne i shikojme ato sot per qindra bilion vjet ose me shume. Per shkak se planetet dhe jeta jane shume te rinj ne Universin tone, ndoshta 'specia njerezore mund te mos jete e ardhur vone. Ne mund te jemi nder te paret.'"

Kjo ndoshta mund te shpjegoje se perse ne nuk kemi te dhena per 'ata' dhe kjo mund te ece shume perpara ne shpjegimin e Fermi Paradox, qe pyet nese ka jete me inteligjence te avancuar ne Univers, ku dhe pse? Pse nuk kemi zbuluar ne asnje te dhene ne lidhje me ekzistencen e tyre?
Historia e Universit sipas Sasselov ne studimin e tij te ri, The Life of Super-Earthsm duket keshtu: gjenerata yjesh prodhuan mjaftueshem hekur dhe oksigjen, silikon dhe karbon, dhe te gjithe elementet e tjere nga heliumi dhe hidrogjeni fillestar rreth 13 bilion vjet me pare per te bere te mundur formimin e Tokes ne te cilen ne jetojme dhe te planeteve te tjere qe po zbulon Misioni Kepler.

Mjedisi i stabilizuar ne galaksite qe ishin pasuruar mjaftueshem per te patur planete ne to u be i mundur vetem rreth 9 bilion vjet me pare dhe planetet e gjashem me Token apo Super-Tokat, vetem 7 deri 8 bilion vjet me pare. Jeta duhet te priste deri ne ate kohe ose edhe me vone per te filluar neper Univers. Ndermjet 7 dhe 9 bilion vjet me pare, ishin te mundesuara mjaftueshem elemete per kimine komplekse te nevojitur ne menyre qe te lindte jeta .

Enrico Fermi shpjegoi qe duke marre parasysh moshen e vjeter te Universit dhe numrin e madh te yjeve dhe sistemeve planetare si edhe kohen e shkurter qe iu desh njerezve per te zhvilluar teknologjine, qe origjina te tjera te jetes dhe civilizimet ne Rrugen e Qumeshtit mund te kene filluar me shpejt dhe te jene dukshem me te avancuar se sa jemi ne.
Sasselov e permbyll duke thene qe argumenti statistik per Fermi Paradox 'mban te verteten vetem nese koha e lindjes se jetes eshte shume me e cone se sa mosha e universit vete, por nuk eshte keshtu nese keto te dyja jane te krahasueshme.''
"E ardhmja per jeten ne Univers duket e jashtezakonshme." - thote Sasselov.

Plenetet mund te jene vetem fraksione te vogla te universit per shkak te madhesise se tyre, por ka shume prej tyre ne te cilet jeta rritet ne menyre eksponenciale. Universi eshte duke kaluar neper epoken e tij steliferoze, kur ndodh maksimumi i formimit te yjeve, por duket sikur edhe formimi i planeteve. Ka me shume yje ne Univers se sa ka grimca rere ne Toke dhe ka nje numer te barabarte me planete.
Ka 200 bilion yje ne Rrugen e Qumeshtit dhe 90% prej tyre jane te vegjel dhe te vjeter mjaftueshem per te patur planete ne orbiten e tyre. Dhe vetem 10% e ketyre yjeve jane formuar me mjaftueshem elemente te rende per te patur planete te ngjashme me Token me 2% prej ketyre - ose 100 milion super-Toka dhe Toka qe do te orbitonin neper zonen e banueshme te yllit te tyre.

Argumenti i Sasselov eshte shume interesant. Megjithate lind pyetja nese nje planet tjeter ne Rrugen e Qumeshtit (dhe biliona galaksi te tjera) eshte vetem nje bilion vjet me i vjeter se Toka, dhe sa me e avancuar do te ishte teknologjia e tyre?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Njerezit mund te jene nje prej specieve te para inteligjente ne Univers
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sa sheqer mund të konsumoj njeriu
» Historia e lashtë
» Si në përralla, qeni zbulon qypin me ar me vlerë prej 10 mln dollarë (FOTO)
» Agim Bacelli:Rrëfimi* Tregim
» Shokët e Atjon Zhitit nuk mund të besojnë se ai nuk jeton më (FOTO)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: