PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shkencetaret kane zhvilluar nje bakterie qe kthen kimikatet toksike ne ar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Shkencetaret kane zhvilluar nje bakterie qe kthen kimikatet toksike ne ar    Wed Oct 10, 2012 2:45 am

Shkencetaret kane zhvilluar nje bakterie qe kthen kimikatet toksike ne ar


Eshte e vertete qe shkenca ka avancuar shume.

Sidomos ne kohet e fundit eshte vene re nje pershpejtim i arritjeve shkencore dhe zbulimeve te ndryshme, si edhe i zhvillimit apo shpikjes se gjerave te reja.

Megjithate me kete arritje te fundit, per shume njerez, shkencetaret kane kapercyer cdo pritshmeri dhe kane arritur dicka qe deri pak kohe me pare ishte e pamendueshme.Cfare ka ndodhur? Shkencetaret kane zhvilluar nje cimke, nje insekt qe prodhon ar te paster. Megjithese ne arenen e kritikes vazhdohet te debatohet nese kjo eshte dicka e mire apo e keqe per njerezimin ne teresi, per momentin njerezit degjojne per te habitur.

Ekipi i shkencetareve tek Michigan State University thote qe ata zbuluan se bakteria Cupriavidus Metallidurans eshte e afte te marre ate te ashtuquajturin ar te lengshem (klorid ari, nje kimikat toksik i gjendur ne natyre) dhe mund ta ktheje ate ne ar 24 karat.

Procesi ne te cilin kalon eshte quajtur alkemi mikrobiale, dhe eshte pikerisht ashtu si duket.

"Ajo cfare ne po bejme eshte alkimi mikrobiale; ne po e transformojme arin nga dicka qe nuk ka asnje vlere, ne ate te ngurtin metal te cmuar qe eshte me shume vlere." - tha Kazem Kashefi, profesor asistent i mikrobiologjise dhe gjenetikes molekulare.

Dhe ja ku vjen qetesimi per nje pjese te kritikes qe u shqetesua kur u dha ne fillim lajmi. Fatkqesisht per boten e tregut te floririt, nuk eshte e mundur qe te riprodhohet eksperimenti ne nje shkalle me te gjere pasi nuk eshte nje proces me kosto efektive.

Keshtu qe megjithese eshte nje arritje jashtezakonisht e madhe per shkencen, te mund te kthehen toksinat ne ar, kjo arritje nuk do te mund te perdoret ne te perditshmen.

Por per te mos hequr meritat e nje pune te madhe me nje rezultat te madh, rezultati i kerkimit te tyre eshte nje veper arti e quajtur "The Great Work of the Metal Lover".

Ne fakt, shkencetaret (artistet) kane nje laborator te levizshem ne te cilin bakteria prodhon floririn ne syte e nje audience ne kohe reale. Dhe kurioziterti i njerezve eshte i jashtezakonshem.

Dhe megjithese nuk mund te kete nje vlere te madhe ne tregun boteror, kjo eshte nje shpikje vertet e madhe. Ekii i shkencetareve-artiste vazhdojne te deklarojne qe jane shume te kenaqur me rezultatet e arritura dhe qe kjo shpikje e tyre do ta shtyje shkencen ne drejtime te reja. Ky eshte nje hap vertet i madh.

"Ari ka aftesine qe te provoje ose te veje ne dyshim impaktin e shkences ne bote, dhe 'The Great Work of the Metal Lover' flet direkte ne preokupimin e shkences nderkohe qe mundohet te formoje dhe te perkule biologjine sipas deshires tone pergjate moshes postbiologjike." - tha Adam Brown, profesor i asociuar i artit elektronik dhe intermedias tek universiteti.

Ne fakt, ndoshta duhet te ndihemi te lehtesuarqe kjo metode nuk mund te perdoret ne jeten e perditshme pasi a eshte gati njerezimi per dicka te tille? Disa kritike e kane krahasuar nje 'pasuri' te tille me nje bombe atomike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Shkencetaret kane zhvilluar nje bakterie qe kthen kimikatet toksike ne ar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtë
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!
» Emocionohet imami Krasniqi: All-llahu i madhëruar nuk ta kthen shpinën

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: