PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 "Dinosauri Vampir" mund te hedhe drite mbi shume gjera ne histori

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: "Dinosauri Vampir" mund te hedhe drite mbi shume gjera ne histori   Wed Oct 10, 2012 2:39 am

"Dinosauri Vampir" mund te hedhe drite mbi shume gjera ne historiNje dinosaur i cuditshem ka patur dhembe te ngjashem me ato te vampirit, nje sqep si te zogut dhe gjemba. Krijesa antike, e cila eshte gjetur 50 vjet me pare ne Afriken Jugore por qe nuk terhoqi edhe aq shume vemendje deri tani, mund te hedhe drite mbi evolucionin e nje pjese te madhe dinosauresh ku perfshihen gjigande te famshem si Stegosauri dhe Tricertopi.

"Dinosauri 200 milion vjecar, ishte me dy kembe te shpejta, dhe kishte duar qe i sherbenin per te kapur."- tha kerkuesi Paul Sereno, nje paleontolog ne Universitetin e Cikagos."I quajtur Pagomastax Africanus, apo 'nofulla e trashe nga Afrika', ai ishte me pak se 0.6 metra i gjate dhe peshonte me pak se nje mace shtepie me maksimumin e peshes 6.8 kg. Pjesa me e madhe e tij ishte bishti dhe qafa." - tha Serano.

Ndersa gjembat e cuditshme jane shfaqur per here te pare tek i afermi i quajtur Tianyulong qe eshte zbuluar ne Kine. I varrosur ne sedimentet e liqenit dhe i mbuluar me hi vullkanik, Tianyulong eshte ruajtur me qindra gjemba qe mbulonin trupin e tij qe nga qafa e deri tek maja e bishtit.

Ndoshta gjembat Pegomastax nuk i sherbenin per mbrojtje pasi nuk ishin edhe aq te forte. Por megjithate ndoshta mbanin ngjyra dhe sherbenin per te dalluar speciet ndermjet tyre, ose ndoshta e benin ate te dukej me i madh nga sa ishte ne te vertete ne menyre qe grabitqareve te mundshem tu dukej me i madh.

Duke dale nga kafka e tij qe ngjante si ajo e nje papagalli, me sqepin qe ishte jo me shume se 5 centimetra i gjate, ishin te vendosur dhembe qeni 0.8 cm te gjate ne nofullat e tij te poshtme dhe te lartme.

"Do te dukej si Drakula" - tha Sereno per LiveScience.

Ky dinosaur eshte zbuluar ne nje gur te kuq prane kufirit te Lesotho dhe Afrikes Jugore nga kerkuesit e Harvardit ne vitet 1960. Sereno kohet e fundit rastisi ta gjente nderkohe qe po merrej me arkivat ne Harvard.

"Une isha i mahnitur," - kujton Sereno.

Megjithese kthetrat e tij sugjerojne qe Pegomastax ishte nje grabitqar, sqepi i tij si i papagallit sugjeron qe ai hante fara dhe arra, apo ndoshta edhe fruta. Kur nofullat mbylleshin, dhembet e frikshme rreshkisnin ne vendet e pershtatshme ne nofullen e te kundert, dhe nuk rreshkisnin pa njeri tjetrit ashtu si do te pritej nga njne mishngrenes.

"Dhembet e qenit ka shume mundesi te mos kene lidhje fare me ngrenien e mishit," - tha Serano.

Kur Pegomastax ishin gjalle, superkontinenti Pangea sapo kishte filluar te ndahej ne masat tokesore veriore dhe jugore.

"Pegomastax ndodhet prane bazes se pemes familjare te ornitiskianeve, dhe si i tille mund te hedhe drite mbi evolucionin e ketij grupi te madh."- tha Serano.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
"Dinosauri Vampir" mund te hedhe drite mbi shume gjera ne histori
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shokët e Atjon Zhitit nuk mund të besojnë se ai nuk jeton më (FOTO)
» Thaçi: Presidenti do të zgjidhet nga PDK-ja
» Esat Ahmeti:Ai që nuk e njeh veten, nuk mund ta njohë as tjetrin
» Kristaq Shabani:Lajthitje e të lajthiturve?!A mund të ngacmohet zjerrmi?!
» Xhavat Rexhaj:SI MUND TË JETOHET NË NJI SHOQËRI KU VRASËSIT E BURRAVE TË SHQUAR SHQIPTARË SORROLLATEN LIRSHËM?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: