PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Syri i universit… që “vëzhgon” gjithçka

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 29
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Syri i universit… që “vëzhgon” gjithçka   Mon Oct 08, 2012 11:46 pm

Syri i universit… që “vëzhgon” gjithçka


Një palë teleskopësh të NASA-s kanë mundur të fokusojnë dhe të fotografojnë një nga fotografit më spektakolare të mjegullnajës Helix, një vizion i ndritshëm qiellorë që duket si një sy gjigand kozmik.


Mjegullnaja Helix (e njohur gjithashtu dhe si NGC 7293), përbën një yll në prag të vdekjes, i njohur dhe si një mjegullnajë planetare. Figura e ere,u publikua të mërkurën 3 tetor dhe kombinon të dhëna të grumbulluara nga teleskopi Spitzer i NASA-s, që observon rrezatime ultravjollcë në distanca shumë të mëdha dhe nga Galaxy Evolution Explorer (GALEX), cili zgjodhi rrezatim me valë të shkurtra ultravjollcë, që vjen nga objekti.

Mjegullnaja Helix ndodhet rreth 650 vjet dritë larg nga Toka dhe ndodhet në plejadën e Urorit, që pritet të shndërrohet në një mjegullnajë planetare për 5 miliardë vjet.

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Syri i universit… që “vëzhgon” gjithçka
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Matilda Doka: SYRI APO NAMI?
» Jahë Sadrija: Historiku i shkollës fillore ”Ganimete Tërbeshi” në Ponoshec
» SAGA IME - DANKE ALLE! JU FALEMINDERIT TË GJITHËVE!Dosjer nga AGIM GASHI
» Frank Shkreli:TË GJITHË PËR MARK GJONAJ-N MË 13 SHTATOR
» Murat Gecaj: Mbyllet Gazeta “Mësuesi” - Nderim për gjithë drejtuesit, redaktorët dhe bashkëpunëtorët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: