PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?    Thu Oct 04, 2012 9:18 pm

Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?


Nderkohe qe afron data 21 Dhjetor, ekspertet qe po merren me kalendarin Maya jane duke u munduar te bindin njerezit qe Maya-te nuk kane parashikuar ndonje apokalips per fundin e ketij viti.

Disa eksperte po thone qe Maya-te ne fakt kane bere profeci, por jo profeci ne lidhje me fundin e botes.

Arkeologet, antropologet dhe eksperte te tjere, kane bere takime te vecanta per te diskutuar per kalendarin Long Count Maya, i cili eshte i perbere nga periudha 394 vjecare te quajtura baktune. Ekpertet vleresojne qe sistemi ka filluar numerimin ne vitin 3114 Pr.E.S. dhe ka kaluar neper 13 baktune, ose e thene ndryshe; 5,125 vite rreth dates 21 dhjetor.

Ekspertet thone qe numri 13 ishte nje numer me kuptim per Maya-te, dhe fundi i ketij cikli eshte nje periudhe historike e shenuar, por nuk eshte nje fund.

Ne vitet e fundit ka qarkulluar shume frika se mos kalendari nenkupton nje fund. Njerezit mendojne ne lidhje me kete qe ne vitin 2012 do te kete shkaterrime astronomike, per shkak te stuhive shperthyese ne siperfaqen e diellit qe do te ndryshonin edhe fushen magnetike te Tokes dhe ne kete menyre do te ndodhte edhe shkaterrimi.

Arkeologu Alfredo Barrera tha te premten qe ne fakt Maya-te vertete kane bere profeci, por ndoshta per ngjarje me te zakonshme, si per shembull thatesira apo semundje.

"Ata benin profeci, por jo ne nje sens fatalis, por per ngjarje qe ne konceptimin e tyre ciklik te historise, mund te perseriteshin ne te ardhmen." - tha Barrera, nga Instituti Kombetar i Antropologjise dhe Historise.

"Ka shume monumente Maya qe diskutojne ngjarje ne te ardhmen," - shkroi Geoffrey Braswell, nje antropolog ne Universitetin e Kalifornise, San Diego.

"Eshte e qarte qe ata mendonin qe do te ndodhnin gjera edhe ne nje te ardhme me te larget se kjo e tanishmja."

Vetem disa referenca ne lidhje me daten e 2012 jane gjetur te gdhendura ne gur ne vendet e Maya-ve, dhe asnje prej tyre nuk i referohet nje apokalipsi, te pakten sipas eksperteve.

"Keto vizione apokaliptike kane qene shume te zakonhsme per me shume se 1000 vjet ne medimet perendimore, por nuk jane te zakonshme per mendimet e Maya-ve. Ky eshte nje lloj mendimi qe ne fakt nuk ka aspak lidhje me kulturen Maya." 'tha Alexander Voss, nje antropolog ne Universitetin e Quintana Roo.

"Kjo gje; kerkimi per fundin e botes nuk eshte dicka qe vjen nga kultura Maya."

Braswell e krahasoi sistemin me cikle te Maya-ve me nje makine me odometer.

"Sistemi i numerimit te Maya-ve eshte si nje odometer makine. Odometri imakines time te pare kishte vetem gjashte rrota dhe keshtu arrinte deri ne 99,999.9 milje. Por kjo nuk do te thote qe makina do te shperthente pasi te arrinte 100.000 milje."

“This thing about looking for end-times is not something that comes from Mayan culture.” Braswell compared the Mayan calendar, with its system of cycles within cycles, to the series of synchronized wheels contained in old, analogue car odometers.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
Pellumb039Numri i postimeve : 9
Pikët : 129
Reputation : 20
Join date : 08/10/2012

MesazhTitulli: Re: Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?    Mon Oct 08, 2012 6:06 am

Pershendetje i nderuar
Te lus qe ta shikosh ket video ne qoft se je dakord me permbajtjen e videos te sygjeroj qe tja besh share qe te ken mundesi edhe tjeret te informohen .
Faleminderit per mirkuptim !

https://www.youtube.com/watch?v=H827orwUff0&feature=youtu.be
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Re: Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?    Mon Oct 08, 2012 6:48 am


Ne rregull Pellumb, ta rregullova shkrimin dhe e bera share...

Je i mireseardhur te na sillesh lloje te ndryshme videosh te kesaj natyre. Poashtu edhe shkrime mund te postosh qe te pasurohet sa me teper forumi dhe anetaret te kene cfare te lexojne dhe te kene mundesi diskutimi ne tema te natyrave te ndryshme. Te explorojme sbashku...

Pershendetje
Gon!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?    

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Eshte apo nuk eshte fundi i botes ne 21 dhjetor?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Enver Bytyçi:Nihilizmi dhe teoria e argumentit
» Përsiatje shkrimesh nga Sylejman Aliu:-Ibrahim Rugova: Jeta dhe veprimtaria letrare e politike
» Bimët dhe shtazët sheruese dhe ushqimore
» Besi Bekteshi: Falja nuk është kulturë e demokracisë shqiptare, por standard që nuk do ta plotësojmë edhe për shumë vite
» Nje liber ne gjermanisht i Artistes Alida Hisku eshte nje dhurate e bukur per cilindo...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: EZOTERIZEM ::  A S T R O L O G J I :: E N D E R R A ::  P R O F E C I-
Kërce tek: