PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kometa do t’iu dhurojë një show banorëve të Tokës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Kometa do t’iu dhurojë një show banorëve të Tokës    Wed Oct 03, 2012 9:18 pm

Kometa do t’iu dhurojë një show banorëve të Tokës


Drejt Tokës me shpejtësi të madhe po vjen një mysafir kozmik. Kometa e quajtur C/2012 S1 «u vu re» nga rusi Artem Noviçonok dhe bjellorusi Vitali Nevski. Pak më vonë, zbulimi i astronomëve amatorë u konfirmua nga profesionistët perëndimorë.

Aktualisht kometa ndodhet larg nga Toka, por po fiton peshë dhe po merr formë, transmeton ZR njoftimin. Sipas të dhënave të shkencëtarëve, nëse C/2012 S1 nuk do të digjet, banorët e Tokës do të mund të shohin një fenomen mahnitës. Kometë do të jetë 15 herë më e ndritshme se hëna dhe gjatë natës do të jetë tepër e bukur. Kjo shfaqje do të zgjasë rreth dy muaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
zkz-jaNumri i postimeve : 4
Pikët : 4
Reputation : 0
Join date : 09/09/2012

MesazhTitulli: Re: Kometa do t’iu dhurojë një show banorëve të Tokës    Thu Oct 04, 2012 3:44 am

di kush eshte then gjee se sa e madhe eshte kjoooooo.......?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Re: Kometa do t’iu dhurojë një show banorëve të Tokës    Thu Oct 04, 2012 10:41 am

Nuk e dijne madhesine, por vetem e dijne se po shton peshe dhe po merr forme Smile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kometa do t’iu dhurojë një show banorëve të Tokës    

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kometa do t’iu dhurojë një show banorëve të Tokës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sa greke ka ne Shqiperi?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: