PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Befasohen arkeologët, zbulojnë dhemb të mbushur me moshë 6.500-vjeçar!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Befasohen arkeologët, zbulojnë dhemb të mbushur me moshë 6.500-vjeçar!   Fri Sep 21, 2012 11:19 pm

Befasohen arkeologët, zbulojnë dhemb të mbushur me moshë 6.500-vjeçar!


Zbulohet në Itali “klinika dentare” më e vjetër në Europë dhe ndoshta më e vjetra në botë!


Arkeologët italian, zbuluan një dhëmb të mbushur me moshë 6.500 vjeçare, ndërkohë materiali me të cilin ishte mbushur ky dhëmbë, ishte fletë dylli.
Hulumtuesit të udhëhequr nga Federico Berardini dhe Claudio Touniz i Qendrës Ndërkombëtare të Teorisë Amdous Salam në Itali, studiuan me aparatura të teknologjisë së përparuar, fosilet e një nofulle njeriu që ishte zbuluar në një shpellë pranë Triestes, në kufirin italo-slloven para 100 vjetësh, por që kishte mbetur në heshtje!

Mësohet se studiueset me ndihmën e rrezeve X info të kuq dhe të një përshpejtuesi ion, se dhëmb i qenit, kishte një krisje vertikale dhe si rezultat i saj, të krijohet një gropë dhe të ekspozohej dendini. Në këtë gropë dhe krisje, ishte vendosur fletë qiriri blete. Kjo sipas specialistëve ndoshta për të ndihmuar në qetësimin e dhimbjeve të dhëmbit të prishur, që i përkiste një të riu me moshë nga 24 deri 30-vjeç./alb-observer

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Befasohen arkeologët, zbulojnë dhemb të mbushur me moshë 6.500-vjeçar!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sot në moshën 72 vjeçare vdiq Prof. Dr. Emrush Gashi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: