PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Familja e çuditshme me lekurë blu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Familja e çuditshme me lekurë blu   Wed Sep 19, 2012 8:13 am

Familja e çuditshme me lekurë blu

Ekziston nje familje ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, saktesisht ne Kentucky, ku lekura e tyre ka nje ngjyre ndryshe nga ajo e te gjithe qenieve njerezore: Fugalet jane blu.

Kjo nuk eshte nje shaka apo nje mashtrim, por ngjyra e cuditshme e epidermes e krijuar nga nje anomali gjenetike e larget, duke u shfaqur ne siperfaqe pas nje seri ciftesh midis transportuesve te ‘genit blu’.

Disa gazeta amerikane tregojne nje foto te qindra viteve me pare, ku ne malet Appalachi ishte vendosur kjo familje, ne te cilen disa antare kishin lekure me ngjyre blu.

Qe nga shfaqja e tyre ne 1800, Fugalet kane kaluar genet e tyre sidomos me familjen e Smith, te cilet gjithashtu mbartin genin.

Qe te dy familjet mbartes te metaemoglobinemia-s, ose Met-H, kryqezime te ndryshme zbuluan kete gen, duke sjelle ne jete qenie njerezore me lekure te kalter.

Por perse jane blu? Metemoglobina e ben gjakun me te trashe dhe me nje ngjyre me te erret, qe tek disa njerez ben lekuren kaq te erret.
Por gjithashtu shkakton edhe mangesi ne transportin e oksigjenit, faktor qe detyron ata qe jane te prekur nga ky keqformim, t’i nenshtrohen disa kurave, qe shpesh e sjelllin gjakun dhe lekuren me ngjyra normale.

kurioz.net

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Familja e çuditshme me lekurë blu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Don Lush Gjergji: Familja shqiptare dikur dhe
» Hilmi Saraçi: Aziz Zhilivoda luftëtar dhe udhëheqës i shquar për Shqipërinë etnike (1912 – 1994) (VI)
» Familja Kajana, 100 vjet e persekutuar nga xhonturqit dhe komunistët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: