PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Trekëndshi i Bermudeve”, i cili gëlltit zogjtë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Trekëndshi i Bermudeve”, i cili gëlltit zogjtë   Wed Sep 19, 2012 8:12 am

Trekëndshi i Bermudeve”, i cili gëlltit zogjtë


Londër, 27 gusht - Kultivuesit e pëllumbave postierë në Angli kanë arsye të besojnë në dukurinë që dashamirët e pëllumbave e quajnë “Trekëndëshi i Bermudeve për zogj”.
Gjatë vikendit të kaluar, nga 232 pëllumba të lëshuar, vetëm 23 kanë arritur të kthehen te destinacioni i tyre.
Ndonjëri nga pëllumbat e humbur kushton madje edhe 300 mijë dollarë, ndërsa besohet se janë zhdukur ndërmjet qyteteve Thirsk, Wetherby dhe Konsett, në veri të Anglisë.
Meqë kjo nuk është hera e parë që ka ndodhur kështu, ekzistojnë teori pse po zhduken zogjtë.
Disa pëllumbaxhi mendojnë se bëhej fjalë për dukuri mbinatyrore, ndërsa të tjerët besojnë se ka dorë aktiviteti i jashtëzakonshëm diellor i cili ndikon në fushën magnetike të tokës dhe në këtë mënyrë pengon orientimin e zogjve.
Dyshohet edhe bazën e afërme të sapunimit Menwith Hill, për të cilën mendohet se emeton sinjale të jashtëzakonshme elektronike që cilat ndikojnë në humbjen e orientimit të pëllumbave.

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Re: Trekëndshi i Bermudeve”, i cili gëlltit zogjtë   Thu Sep 20, 2012 6:11 am

Qindra zogj zhduken ne "Trekendeshin e Bermudave" mbi Angli

Ka kohe qe neper bote po ben shume buje lajmi i ngordhjes se zogjve ne mase ne vende te ndryshme ne menyre te papritur dhe te pashpjegueshme.

Ajo cfare ka terhequr vemendjen me se fundmi eshte zhdukja e qindra pellumbave ne Angli.

Britaniket te cilet jane shume te afeksionuar me zogjte jane shume te shqetesuar ne kete periudhe pasi qindra prej pellumbave te tyre jane duke u zhdukur ne nje zone diku mbi Angli dhe askush nuk duket se mund te shprehet ne lidhje me shkaqet e kesaj, apo se cfare u ndodh pellumbave qe zhduken.

Telegraph raporton qe, nga 232 zogjte qe u leshuan ne North Yorkshire ne diten e shtune nga nje klub Skocez per garat er pellumbave, vetem 13 prej pellumbave arriten te kthehen ne shtepine e tyre ne Skoci.

Shume pronare te ketyre pellumbave garues kane raportuar qe kane humbur kete vit me shume se gjysma e tufave te tyre qe kur ka filluar sezoni i garave ne prill dhe kjo gje nuk kishte ndodhur asnjehere.

Ka disa teori te ndryshme qe jane hedhur ne lidhje me kete fenomen. Ka teori te besueshme dhe te bazuara ne fakte, por ka edhe nga ato teori qe duket se nuk i kane bazat ne asnje vend.

Nje prej ketyre teorive eshte qe keto lloj pellumbash kane evoluar miliona vjet me pare nga minjte qe i kane vjedhur krahet e tyre nga engjejt. Kjo lloj specie eshte shtuar ne menyre seklektive per te gjetur rrugen e tij per ne shtepi edhe ne distanca pprej qindra e mijera miljeve. Sipas kesaj teorie te pabesueshme arsyeja e zhdukjes se ketyre pellumbave eshte Djalli qe po i therret.

Problemi i zhdukjes se pellumbave ka sjelle probleme financiare per mbajtesit e tyre te cilet, sipas Telegraph, vetem me zhdukjen e nje pellumbi te vetem te tille kane nje humbje prej mijera dollare.

Njerezit e apasionuar pas pellumbave e kane pagezuar vendin ku duket se zogjte po zhduken me emrin "Trekendeshi i Bermudave".

Sipas Telegraph teoria me e besueshme pas zhdukjes se zogjve eshte qe fajin per zhdukjen e zogjve e ka numri i madh jo i zakonshem i shirave qe kane rene gjate kesaj vere qe i ben ata qe te fluturojne rreth shiut dhe kjo do te rezultonte qe ata te perfundonin lark rruges se tyre.

Ndersa disa njerez te tjera kane sugjeruar qe zakonisht nivelet e larta te aktivitetit diellor kane shtremberuar fushat magnetike, duke e prishur keshtu sistemin e brendshem te orientimit te zogjve.

Nje teori tjeter pretendon qe faji i duhet vene ne nje menyre sinjaleve nga nje baze spiune e Shteteve te Bashkuara ne Menwith Hill, North Yorkshire, e megjithate, nese pellumbat jane si i quajne ata; pellumba normale dhe jo pellumba spiune, ata nuk duhet te kene pse te shqetesohen per asgje pasi nuk ka lidhje me ta.

Nderkohe vazhdojne te hidhen hipiteza te ndryshme.

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Trekëndshi i Bermudeve”, i cili gëlltit zogjtë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Avni Rustemi ne syte e Eqerem bej Vlores
» Mentor Thaqi:P-PS (Para-PostSkriptum): Kur të ndiqet miza në primje, cili i arritjes nuk është fort i lavdueshëm!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: