PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Curiosity zbulon një piramidë të lashtë në Mars!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Curiosity zbulon një piramidë të lashtë në Mars!   Wed Sep 19, 2012 7:02 am

Curiosity zbulon një piramidë të lashtë në Mars!


Një strukturë piramidale u zbulua nga Curiosity në Mars më 18/09/2012.


Duke analizuar fotografitë e dërguar nga Rover, në sfond shfaqet një piramidë e cila dallon krejtësisht nga pjesa tjetër e peizazhit!

Ndërkohë, Wiki Mars Science Laboratory (MSL), është një sondë hapësinore robotike e dërguar nga NASA në Mars, më 26 nëntor të 2011-ës, i cili ishte ulur në sipërfaqen e planetit të kuq me sukses, me ndihmën e Curiosity rever në kraterin Gale më 6 gusht 2012. Objektivat e tij kryesor janë eksplorimet e banueshmërisë së marsit, apo nëse ai ka qenë ndonjëherë i banua. Do të studiojë gjithashtu dhe klimën e planetit të kuq si dhe gjeologjinë e tij, duke grumbulluar të dhëna për ty kryer aty misione të organizuara ku përfshihen dhe astronautët.


_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Curiosity zbulon një piramidë të lashtë në Mars!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kurizitet kosovar: Sabri Azemi zbulon zmadhuesin mekanik
» Historia e lashtë
» Si në përralla, qeni zbulon qypin me ar me vlerë prej 10 mln dollarë (FOTO)
» Plisi shqiptar- Lashtësia e kapeles bardhë-PLISIT
» Fotaq Andrea: Ne duhet të flasim me gjuhën e shqiptarizmës e të kulturës sonë të lashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: