PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjendet nje depozite gjigande fosilesh 500.000 vjecare ne Australi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Gjendet nje depozite gjigande fosilesh 500.000 vjecare ne Australi    Mon Jul 30, 2012 2:42 am

Gjendet nje depozite gjigande fosilesh 500.000 vjecare ne Australi


Ne Sidnei germuesit neper shpella jane perballur me nje rrjet te shumte tunelesh qe permbajne fosile qe mund te na ndihmoje qe te kuptojme adaptimin e specieve ndaj ndryshimeve klimatike. Te pakten kjo eshte ajo qe mendojne shkencetaret Australiane.

Shpellat ne veriun e larget te Australise mbanin ate qe panteologu Gilbert Price, i Universitetit te Queensland pershkroi si "miniera e arit te fosileve", me specie qe variojne qe nga minjte dhe bretkosat e deri tek kanguret gjigante.

Ajo qe njehere ishte pjese e nje pylli te madh, tani eshte vetem nje vend i larget i mbushur me bar dhe Price tha qe mbetjet e fosilizuara mund te mbajne pjese kyce se si krijesat e ndryshme jane adaptuar ndaj ndryshimeve te klimes dhe kane evoluar ne format e tyre te tanishme.

Speciet me te vjetra te shpelles mendohet te jene rreth 500.000 vjecare. Price thote qe ato kane jetuar ne nje periudhe te veshtire ne Australine qendrore qe coi ne nje ngjarje 'zhdukjeje formale'.

"Ajo cfare ne po mundohemi te bejme ketu eshte qe te shikojme dhe te studiojme fosilet dhe duke pare kafshet te shohim se si ata i jane pergjigjur ndryshimeve klimatike prehistorike, dhe kjo eshte e nevojshme per tu kuptuar edhe ne ditet e sotme." - tha Price.

Ai tha qe shpellat mund te sherbenin si nje ndihme per te mesuar se si eshte evoluar.

"Ne kemi gati pyetjen se cfare efekti mund te kene ndryshimet moderne klimatike tek organizmat qe ne kemi rreth e rrotull nesh, dhe e verteta eshte qe ne nuk e dime sepse ne nuk kemi asnje te dhene periudhe ekologjike ne lidhje me faunat moderne" - tha Price.

"Vetem duke kuptuar se si ato jane pergjigjur ne te kaluaren eshte e pabesueshme, eshte dicka qe ne mund ta perdorim dhe ta vendosim neper modelet e konservimit qe shkojne ne te ardhmen."

Krijesat me te vogla mendohet se jane sjelle brenda neper shpella nga kafshet gjuetare si per shembull bufi, ndersa kafshet me te medha, duke perfshire ketu edhe nje kangur gjigand 2.2 metra te gjate dhe qe peshonte 180 kile, ka mundesi te kene rene aty nga ndonje grope.

Eshte nje pune shume e ngadalte dhe me aksesin neper shpelle te veshtire dhe qe konsumon shume kohe.

Price tha qe do te mund te duheshin me shume se nje vit per te punuar permes 120 kileve te sedimentit te mbushur me fosile qe kishin arritur te nxirrnin deri tani nga shpella.

Ne te kaluaren germuesit lokale kane zbuluar edhe tunele te tjere, dhe Price mendon qe ka ende edhe shume per te zbuluar ne ate zone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Gjendet nje depozite gjigande fosilesh 500.000 vjecare ne Australi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Nxitësi për vrasjen e Triumf Rizës, Enver Sekiraqa gjendet në Irlandë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: