PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arkeologët zbulojnë varrin e “Mona Lisa”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Arkeologët zbulojnë varrin e “Mona Lisa”   Tue Jul 17, 2012 11:40 pm

Arkeologët zbulojnë varrin e “Mona Lisa”
Një ekspeditë arkeologësh Italinë, njoftuan se kanë mundur të zbulojnë eshtrat e modelit të “Gioconda”, pra të Lisa Gkerarntini, pranë monastirit të Orsola Santos në Firence.

Eshtrat, citon alb-observer.com, do të dërgohen në Institutin e Mirëmbajtjes të Monumenteve të Kulturës, me qëllim që të studiohen dhe të vlerësohen, theksojnë ata.

Lisa Gkerarntini (1479-1542), e njohur gjithashtu dhe si Lisa del Giocondo, ishte martuar me një tregtar të pasur, i cili tregtonte mëndafsh në Firence. Ku zbulim, vërteton pretendimet e shumë historianëve të cilët pretendonin se ajo ishte modelja e pikturës së Leonardo Da Vincit, e cila ndodhet në Muzeun e Luvrit

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Arkeologët zbulojnë varrin e “Mona Lisa”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: