PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 kush ishte drakula

Shko poshtë 
AutoriMesazh
niku magic man

avatar

Numri i postimeve : 27
Pikët : 57
Reputation : 4
Join date : 26/06/2012
Vendodhja : mitrovic

MesazhTitulli: kush ishte drakula   Mon Jul 16, 2012 3:47 am

PER DRAKULEN KA SHUM HISTORI AI THUHEJ SE ISHTE LORD DHE SUNDONTE NE NJE VEND TE VOGEL PER TE GJTH ATA QE GUXONIN TI DILNIN PER PARA AI NUK I VRISTE SHPEJT MERRTE NJE DRU TE CILIN I A NGULTE DHE I MBANTE NE AJER DERI SA VDISNIN TEKSA SHIHTE GJAKUN QE PO RRJEDHTE ATI VETEM I U SHTUA URIJA PER TE NGERN ME PAS ERDHEN TRE NGA MBRETERIJA E SULLTANIT DHE KONTI DRAKULA I KERKOJ QE ATA TE PERKULESHIN PARA TIJ POR ATA KISHIN NJE RREGULL ASNJEHER MOS TA HIQNIN SHALLIN NGA KOKA KESHTU LORDI DRAKULA U NEVRIKOS DHE MORI NGA NJE BASKI DHE IA NGULTE NE KOK QDO NJERIT DHE KESHTU AI E TERRORIZOJ VENDIN E TIJ ME PAS I ERDHI NJE LAJMRIM SE DO TA SULMONIN SE SHPEJTI DRAKULEN AI NUK KISHTE USHTRI TE MADHE PER TE LUFTUAR KESHTU AI KTHEHET KUNDER POPULLIT DHE I NGUL TE GJITH NE DRUNJ PASI ERDHEN USHTRIJA ARMIKE ATA MBETEN TE SHTANGUR NGA AJO QE KISHIN PAR DHE MENJEHER JU DHA URDHRI TE TERHIQESHIN DRAKULA E MBROJTI VENDIN E TIJ DHE NE FUND VIN TRE PRIFTERINJ DHE I PYET SE KU DO SHKOJ UNE PASI TE VDES I PARI MUNDOHET TA GENJEJ DUKE I THEN SE DO SHPETOS DO SHKOSH NE PARAJS ATE E VRAU MENJEHER SEPSE E DINTE QE PO GENJENTE KURSE I DYT ISHTE ME TRIM DHE I THA TI DO SHKOSH NE FERR ME TY AS DJALLI NUK DO TE MERRET EDHE PRIFTIN E DYT E VRET ME PAS VJEN I TRETI QE ISHTE ME I RIU PER TE NUK DIHET SE QFAR PERJIGJJE DHA POR DOLI GJALLNGA KESHTJELLA E TIJ POR ME SIGUR AI E KA LEN TE DAL JASHT QE TE TREGONTE HISTORIN E DRAKULES GJAKATAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Re: kush ishte drakula   Tue Jul 17, 2012 4:13 am

Drakula është vetëm një mit, një legjendë dhe vampirët nuk ekzistojnë. Kjo teori në fakt, duket se ka qenë e vërtetë deri tani, pasi me zbulimin e bërë së fundmi në Bullgari, ajo mund të vihet në dyshim.

Kështu, arkeologët e këtij vendi ballkanik, kanë zbuluar dy skelete, të periudhës së Mesjetës, të cilët kanë si tipar të veçantë të tyre, një shifër hekuri të futur në gjoks.

Këto pamje tregojnë se në kohët e lashta, kërcënimi i vampirëve ishte diçka reale e cila u bë më pas, edhe pjesë e miteve moderne.

Trupat u gjetën pranë një manastiri në një qytet në Bullgari, të quajtur Sozopol, në bregun e Detit të Zi, të cilat datojnë rreth 800 vjet më parë.

“Këto skelete tregojnë një praktikë të zakonshme në disa fshatra të kësaj zone, deri në dekadën e parë të shekullit të 20″, ka thënë Bozhidar Dimitrov, historian i Muzeut Historik Kombëtar të Bullgarisë.

Sipas besimeve pagane, ata që ishin njerëz të këqij në jetë, kur vdisnin, shndërroheshin në vampirë. Për të shmangur këtë ndryshim, në trupat e tyre u vendosën hekura, ose dru para varrimit të tyre.

Njerëzit, në fakt, mendonin se t’i vinin direkt kockat e tyre në varr, do t’i bënte ata të dilnin natën jashtë dhe të terrorizonin të gjallët

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
niku magic man

avatar

Numri i postimeve : 27
Pikët : 57
Reputation : 4
Join date : 26/06/2012
Vendodhja : mitrovic

MesazhTitulli: Re: kush ishte drakula   Wed Jul 18, 2012 1:34 am

une nuk thash qe e egzistojn thjesht tregova historin Smile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Re: kush ishte drakula   Wed Jul 18, 2012 1:58 am

niku magic man shkruajti:
une nuk thash qe e egzistojn thjesht tregova historin SmileVëlla i nderuar !


MOs e merreni afër zemres por tema ke per vampiret dhe pastaj desha te publikoj edhe kete artikull qe ti bashkojm mos te publikojm artikuj te njejt per ate publikova ketu mendova qe eshte e pershtashme Sidoqoft mirembetesh ia Kalofsh bukër

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
niku magic man

avatar

Numri i postimeve : 27
Pikët : 57
Reputation : 4
Join date : 26/06/2012
Vendodhja : mitrovic

MesazhTitulli: Re: kush ishte drakula   Fri Jul 20, 2012 7:35 am

nuk thash ndonje gje sepse artikulli yt ishte vertet shum i mir Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Katilja

avatar

Numri i postimeve : 52
Pikët : 83
Reputation : 23
Join date : 17/07/2013
Mosha : 22
Vendodhja : Ne Zemren e tij

MesazhTitulli: Re: kush ishte drakula   Wed Jul 17, 2013 6:41 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Katilja

avatar

Numri i postimeve : 52
Pikët : 83
Reputation : 23
Join date : 17/07/2013
Mosha : 22
Vendodhja : Ne Zemren e tij

MesazhTitulli: Re: kush ishte drakula   Wed Jul 17, 2013 6:41 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: kush ishte drakula   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
kush ishte drakula
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Avni Rustemi ne syte e Eqerem bej Vlores
» Pjetër Bogdani
» Kusari- Lila: Ja kush deshi të mëvrasë, pazari për ekzekutimin tim u krye në Gjakovë
» Kryqi i Kuq Shqiptar: Kush dhuron gjak shpëton një jetë
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ÇLIRIMIN E KOSOVËS-KUSH PO PËRPIQET TA FALSIFIKOJË HISTORINË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: