PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 JEHUD, SHQIPETAR DHE BASK, kUSH JANE KETA...?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: JEHUD, SHQIPETAR DHE BASK, kUSH JANE KETA...?!   Sun Jul 15, 2012 11:14 pm

Ekziston edhe nje lidhje misterioze ose ngjashmeri ne mes Izraeliteve, Baskeve dhe Shqipetareve. Te pakten une keshtu mendoj! Izraelitet kane nje liber te cilit i permbahen "Tora", por ata prap anojne ne paganizem, gje qe ngjason me instiktin shqipetar, i cili eshte i njohur nder shekuj. Libri i tyre thote qe ata te mos shkembejne martesa me ndonje popull tjeter dhe e mbajne ate ligj. Ndersa tradita shqiptare eshte poashtu e tille, e cila nuk lejon shqipetaret te shkembejne martesa me popuj tjere. Te pakten kjo ka ndodhur deri ne shekullin tone, sepse tani ka filluar te marre pakez nje kahje ndryshe ne krahasim me sic ka qene me pare. Kjo ka ndodhur si arsy qe te mos perlyejme gjakun me ndonje gjak tjeter, tradite kjo qe eshte ruajtur me fanatizem dhe krenari. Kur vije ne pyetje dituria, te gjith e dijne se populli Izraelit njihet si popull tejet i mencur, por ama edhe ne nuk i leshojme rruge, sepaku ne teroi jemi shume te forte.

Tani te marrim nje karakteristik tek Basket. Ata kane qene gjithnje dhe jane patriot te medhenj dhe nacionalist te denj, karakteristik kjo qe ngjason shume me ne. Edhe ne dikur kemi qene te tille, por tani dalengadale kete dukuri po na shkateron fantazma Europe... Karakteristik tjeter eshte edhe qeshtja e pushtimit, ne kurr nuk kemi pushtuar asnje vend, asnje popull, pervec se kemi qene te pushtuar nga te tjeret. E njejta gje ka ndodhur edhe me Basket. Edhe perndjekja na karakterizon! Populli Izraelit ka qene gjithnje i perndjekur, sikurse populli shqipetar. Na coptuan dhe na shperndane ne te gjithe boten, ashtu kishin bere edhe me Izraelitet dhe me Basket.

Mua me duken ngjashmeri te medha keto, dhe dyshoj se ne te kaluaren e larget kemi qene me te afert...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
JEHUD, SHQIPETAR DHE BASK, kUSH JANE KETA...?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kusari- Lila: Ja kush deshi të mëvrasë, pazari për ekzekutimin tim u krye në Gjakovë
» Kryqi i Kuq Shqiptar: Kush dhuron gjak shpëton një jetë
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ÇLIRIMIN E KOSOVËS-KUSH PO PËRPIQET TA FALSIFIKOJË HISTORINË
» Shyhrete Behluli është sëmur !
» Hilmi Saraçi: Masakra serbe në Studime të Poshtme (Martiraj) 1998-1999

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: