PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

  Një yll “duke dhënë shpirt”…

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Një yll “duke dhënë shpirt”…   Sun Jul 15, 2012 4:34 am

Një yll “duke dhënë shpirt”…Një tjetër pamje mjaft interesante ka regjistruar teleskopi hapësinor Hubble. Këtë herë shfaqet një yll gjigand, “në prag të vdekjes. Emri i tij është U Cam, që gjatë do të thotë Camelopardalis. Kur lënda djegëse venitet, yjet bëhen shumë të paqëndrueshëm, teksa janë “duke dhënë shpirt”…

Kështu edhe U Cam, emeton një shtresë pothuaj sferike gazi, pasi heliumi në bërthamën e tij, është konsumuar. Ky yll që po shikoni në foto, ndodhet në konstelacionin e Kamilës dhe në realitet është shumë më i vogël sesa tregon në figurë

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një yll “duke dhënë shpirt”…
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Të respektohen ligjet duke mbrojtur interesat e udhëtarëve
» Lavdrim Muhaxheri duke e marrë në pyetje djalin që e ekzekutoi me antitank (Video +18)
» Skënder R. Hoxha: Kultura shpirtërore e Dushkajës (IV)
» Rexha: Projekti im, Prizreni kryeqytet shpirtëror i shqiptarëve
» Shqiponja Duro (Rina):Yjet mbinë në timin shpirt

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: