PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Jane gjetur "mumje Frankenstein" ne Skoci

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Jane gjetur "mumje Frankenstein" ne Skoci    Wed Jul 11, 2012 2:34 am

Jane gjetur "mumje Frankenstein" ne Skoci


Nje ekip nderkombetar arkeologesh kane zbuluar qe dy mumje te gjetura ne nje ishull prane Skocise, jane, ashtu si monstra e Dr. Frankenstein, te perbere nga pjese trupi te disa njerezve te ndryshem.

Mbetjet e mumifikuara, qe jane me shume se 3500 vjecare, sugjerojne qe banoret e pare te ishullit South Uist ne Hebridfe kishin disa praktika te varrosjes qe me pare ishin te pamenduara.

Bregu Perendimor i South Uist ka qene shume i populluar rreth vitit 2000 Pr.E.S deri ne fundin e periudhes Vikinge rreth vitit 1300 P.E.S. Kekuesit e drejtuar nga arkeologu Michael Parker-Pearson i Universitetit te Sheffield kane punuar tek vendi i studimit, prane varrezave moderne te Cladh Hallan. Ekipi deri tani ka germuar dhe kane zbuluar dy shtepi nga nje fshat i cili mendohet te kete qene i banuar nga rreth vitit 220 Pr.E.S e deri ne vitin 800 Pr.E.S. Pak me shume se nje dekade me pare, ata gjeten dy skelete nen nje prej shtepive, si edhe mbetjet e nje vajze adoleshente dhe nje femije 3 vjecar.

Dy skeletet e pare u gjeten te varrosur ne nje pozicion fetusi, dhe ishin ruajtur shume mire. Te dhenat kimike sugjerojne qe ato ishin mumifikuar.

Megjithate pas studimeve te shumta, skeletet nuk i dukeshin ne rregull kerkuesve. Nofulla e skeletit femer nuk perputhej me pjesen tjeter te kafkes se saj, per shembull. Nje ekzaminim me i thelle i skeletit mashkull, sipas raportimeve te bera nga kerkuesit ne Journal of Archaeological Science, tregoi qe artriti ishte prezent ne vertebren e qafes, por jo ne pjesen tjeter te shtylles kurrizore. Nde te tjera, nofulla e poshme i kishte te gjitha dhembet, ndersa nofulla e siperme nuk kishte asnje, por megjithate gjendja e dhembeve ne nofullen e poshtme tregoi qe ato kishin qene te bashkuar edhe me dhembe ne nofullen e siperme.

Ekipi arriti ne rezultatin qe skeleti ishte formuar nga pjese te te pakten tre trupave te ndryshem, disa prej te cilave ishin ndare ne nje periudhe kohe prej qindra vjetesh.

Analiza e ADN e kockave te femres nga arkeologet Terry Brown i Universitetit te Manchester tregoi qe nofulla e poshtme, kocka e krahut dhe kocka e kofshes, vinin nga njerez te ndryshem, dhe asnje prej ketyre njereszve nuk kishte lidhje gjaku me njeri tjetrin.

Sipas rezultateve, kockat ishin bashkuar ndermjet viteve 1310 Pr.E.S dhe 1130 Pr.E.S.

Se pse kjane bere keto bashkime pjesesh dhe kockash te ndryshme nuk eshte e lehte qe te marre pergjigje. Nje mundesi e thjeshte mund te jete qe pjeset e nje skeleti jane humbur dhe pjese shtese jane perdorur per te plotesuar nje skelet te plote per varrim. Por Parker-Pearson mendon qe ka me shume mundesi qe sdkeletet te kishin nje qellim ceremonial.

"Keto te dhena qe kemi zbuluar kane ndryshuar komplet idene tone mbi trajtimin e te vdekurve ne Britanine prehistorike," - tha Parker Pearson per LiveScience.

"Arkeologe te tjere jane duke identifikuar tani shembuj te ngjashem, ndersa me perpara ishte e pamendueshme."

Megjithate ka ende shume per te azbuluar ne lidhje me kete ceshtje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Jane gjetur "mumje Frankenstein" ne Skoci
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nedim Vlora: Varri i djalit të Ismail Qemalit nuk është gjetur akoma
» Valon Kurtishi: Regjistrim i popullsisë apo manipulim antishqiptar?
» Lexim tematik i “ Krushqit janë të ngrirë ” novelë të Ismail Kadaresë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: