PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Misteri i objektit te paidentifikuar ne Detin Baltik.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Misteri i objektit te paidentifikuar ne Detin Baltik.    Thu Jun 07, 2012 12:29 am

Misteri i objektit te paidentifikuar ne Detin Baltik. Hipoteza per UFO dhe hipoteza te tjera.


Shkencetaret Suedeze planifikojne te eksplorojne nje mister si ato te“The X-Files.”

Kerkuesit Peter Lindberg dhe Dennis Asberg e dine qe e verteta ndodhet aty dhe ata do te hetojne per te gjetur te verteten e "Anomalise se Detit Baltik".

Veren e kaluar, gjate nje gjuetie thesari ndermjet Suedise dhe Finlandes, cifti dhe kerkuesit e tjere zune faqet e para te gazetave me zbulimin e nje objekti te paidetifikuar, rreth 200 feet te gjere qe ndodhej ne fund te Detit Baltik.

Tani nje ekip oqeanografesh, inxhinieresh dhe zhytesish do te hetojne. Ata duan te zbulojne njehere e pergjithmone se cfare eshte ne te vertete.

"Ne nuk e dime nese ky eshte nje fenomen natyror apo nje objekt," - Lideberg, kapiteni i Ocean Explorer tha per FoxNews.com. "Ne e pame ate ne sonar kur ishim duke kerkuar per nje anije te Luftes se I Boterore. Ky objekt ne forme rrethore u shfaq ne monitor."

Ky zbulim ishte shume i rendesishem dhe beri buje ne te gjithe boten. Shume njerez spekuluan qe zbulimi ishte nje objekt i vjeter fluturues i paidentifikuar (UFO) qe eshte perplasur ne det.

"Do te kerkojme vendin ne shume menyra," - tha Lindberg. "Do perdorim sonarin per te bere imazhe 3D te fundit te asaj pjese te detit. DO te degojme edhe zhytesa gjithashtu. Dhe nje kamera robot. Do te marrim edhe mostra te dheut ne fud te detit ne ate pjese per te matur toksicitetin dhe radiacionin."

Ne kete pike sipas Lindeberg, ai dhe koleget e tij nuk dine asgje me shume se kushdo tjeter mbi ate cfare ndodhet atje poshte.

Megjithate ka shume mundesi te mundshme. Mund te jete pjese nga ndonje meteor, ose mund te jene mbetjet e nje anije lufte Ruse nga shekulli i 19.

"Une nuk besoj se eshte nje formim i zakonshem guri, apo nje ngarkese e hehdur nga nje anije," - tha Lindberg.

"Por mund te jete shume gjera."

Kolegu i tij Dennis Asberg tha: "Nese do te ishte UFO, do te ishte nje gje e cuditshme. Nuk e di. Megjithate do ta zbulojme shue shpejt."

Te tjere mendojne qe objekti i vendosur ne thellesi te Detit Baltik mund te jete nje formacion natyror, ose edhe nje vullkan.

Me heret gjate ketij viti, Lindberg tha per median qe ai dyshonte qe zbulimi mund te ishte nje 'Stonehenge' i ri.

Ekipi i Ocean Explorer prefshin 13 kerkues, duke perfhsire edhe nje ekspert sonar, dhe nje ekip kameramanesh nga nje televizion Suedez qe do te dokumentojne ngjarjen.

Lindberg tha qe ai eshte duke negociuar me Microsoft ne menyre qe eventi te transmetohet live ne internet.

Eksplorimi ehste financuar me se shumti nga investues private.

Zbulimi fillestar i objektit te paidentifikuar eshte bere gjate nje udhetimi per te gjetur anije komerciale Suedeze te mbytura nga Flota Gjermane gjate Luftes se Pare Boterore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Misteri i objektit te paidentifikuar ne Detin Baltik.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: