PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohen hieroglife egjiptianë 5.000-vjeçarë në Australi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Zbulohen hieroglife egjiptianë 5.000-vjeçarë në Australi   Tue Jun 05, 2012 11:12 pm

Zbulohen hieroglife egjiptianë 5.000-vjeçarë në Australi


Zbulohen hieroglife egjiptianë në New South Wales… të Australisë.
Këto hieroglife “tregojnë” historinë e egjiptianëve të parë, të cilët shkuan për të studiuar këtë kontinent, por u izoluan aty, në Australinë e hershme.
Janë zbuluar më shumë se 250 hieroglife të tillë.
Hieroglifi flet për historinë tragjike të përjetuar nga hulumtuesit e stërlashtë egjiptianë, të cilët u izoluan në një tokë ‘armiqësore’ për ta dhe u befasuan nga humbja e parakohshme e mbretit të tyre në këtë ekspeditë (nga pickimi i një gjarpri).
Hieroglifet interpretojnë udhëtimin e mbretit të ekspeditës së egjiptianëve dhe fundin e tij tragjik: “Për dy stinë udhëtoi në perëndim, me shumë vështirësi por ia arriti qëllimit. Gjithmonë lutej, gjithmonë optimistë dhe gjithmonë në betejë me insektet. Ai, shërbëtori i Perëndisë, tha se perëndia i solli insektet… Shkoi në male e shkretëtira me erëra dhe shi, pa asnjë liqen pranë… U vra teksa po udhëhiqte Skifterin e Artë të shkonte në një tokë të panjohur, duke çarë male, shkretëtira dhe ujëra pa fund… Ai që vdiq, prehet këtu. Urojmë të ketë jetë të përjetshme”.
Hieroglifet që u analizuan në laboratorë bashkëkohorë, duke përdorur metodën e karbonit radioaktiv, kanë një moshë 5.000- vjeçare.

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohen hieroglife egjiptianë 5.000-vjeçarë në Australi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: