PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohet një pllakë cilindrike në Mesopotami e vitit 3300

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Zbulohet një pllakë cilindrike në Mesopotami e vitit 3300    Mon Jun 04, 2012 5:31 am

Zbulohet një pllakë cilindrike në Mesopotami e vitit 3300 p.e.s, me sfond Dinozaurët, befasohen arkeologët!ashmë është bërë e ditur dhe është pranuar shkencërisht ekzistenca e Dinozaurëve, edhe pse vite më parë kjo çështje konsiderohej si një sajesë, apo fantazi e pabazë.

Por, le t’i hedhim një sy zbulimit të mëposhtëm.

Një pllakë cilindrike, apo thënë dhe ndryshe një vulë cilindrike, u zbulua në Mesopotami, gjatë një ekspedite që po kryente gërmime në një zonë të Mesopotamisë, në vitin 1969. Sipas arkeologëve, krijimi i saj daton në 3300 p.e.s.
Por, ajo çka dallon dhe është e veçantë në këtë pllakë cilindrike, është objekti që ajo pasqyron!
Në të janë pasqyruar Dinozaurë me një ngjashmëri perfekte me ata të cilët arkeologët, paleontologët dhe shkencëtarët kanë krijuar miniaturat e Dinozaurëve sipas fantazisë së tyre, duke e kombinuar atë me fosilet e dinozaurëve.

E vetmja diferencë midis kombinimeve është se dinozaurët e pllakës kanë vesh, ndërsa miniaturat e sotme jo.

Shkencëtarët thonë se dhe ata vetë nuk e dinë nëse Saurapods kishin vesh ashtu siç i pasqyron pllaka, meqë veshët përbëhen nga kërce dhe deri më sot nuk ka mbizotëruar asnjë. Ndoshta dinozaurët saurapoda mund të kishin vesh, ashtu siç dhe tregon pllaka, pasi kërcet nuk mbijetojnë ashtu siç kocka, pohojnë ndër të tjerash hulumtuesit./albobserver.com/

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohet një pllakë cilindrike në Mesopotami e vitit 3300
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bale Beka:Festohet perfundimi i vitit shkollor
» E pabesueshme – në Greqi gjendet skeleti i Gjigantit?
» Gjon Neçaj: Zbulohet pasaporta e Bajram Currit
» Besnik Dizdari: 28 vëllimet e veprës së Dr. Samimit dhe një traktat sportiv i vitit 1935
» Beka: 24 raste të vetëvrasjeve në gjashtëmujorin e parë të vitit 2010

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: