PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Zbulohen zakone të çuditshme varrimi të një race të panjohur

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Zbulohen zakone të çuditshme varrimi të një race të panjohur   Sat Jun 02, 2012 11:24 pm

Zbulohen zakone të çuditshme varrimi të një race të panjohur


Në malin Karntamom në Kamboxhia u zbuluan disa enë qeramike të mbushura plot me skelete dhe kafka njerëzore.

Skeletet njerëzore u zbuluan në zonën Chnorngk Sroal, në një pllajë të malit Karntamom, i cili konsiderohet si vendi i zgjedhur i një race ende e panjohur njerëzore, të cilët varrosnin aty të vdekurit e tyre.

Enët prej balte, ku u gjendën këto skelete, kanë lartësi 50cm. Sipas studiuesve, kushtet e jetesës të kësaj race janë shumë të çuditshme.

“Racat Malësore të Karntamom, duket se i linin të ekspozuara të vdekurit, me qëllim që të ndahej mishi prej kockës në mënyrë natyrale, ashtu si në “varrimet qiellore në civilizime të tjera”, pohon kryetari i ekspeditës në raportin e tij, të publikuar në revistën shkencore “Radiocarbon”.

Kjo racë e panjohur, vendoste kockat e të vdekurve në enë balte, pasi ishin dekompozuar trupat e ekspozuar në ambient. Madje, në “pastrim” të mishit prej kockave, duket se ndihmonin dhe kafshët mishngrënëse të rajonit malor./albobserver.com/

Deri më sot, identiteti i kësaj race mbetet ende enigmë.

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohen zakone të çuditshme varrimi të një race të panjohur
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Në Gurrakoc të Istogut, sot bëhet varrimi i Fadil Feratit
» Skenderbeu: Një dramë e panjohur dorëshkrim i 1840 në arkivin e Zagrebit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: