PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Misteri i zhdukjes se Amelia Earhart

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Misteri i zhdukjes se Amelia Earhart   Thu May 31, 2012 12:00 pm

Misteri i zhdukjes se Amelia EarhartKa disa zdukje te famshme ne histori. Disa prej tyre kane qene njerez te famshem, ndersa te tjere jane bere te famshem per shkak te zhdukjes se habitshme pa lene asnje gjurme.

Nje prej personave me te njohur me nje zhdukje misterioze eshte ehde pilotja Amelia Earhart i cili eshte nje emer shume i degjuar per shume persona.

Amelia ishte e vendosur qe te bente nje udhetim rreth e rrotull botes me avionin e saj Electra. Amelia u nis nga Miami me navigatorin Fred Noonan ne daten 1 Qershor te vitit 1937.

Mbas ndalesave te shumta, ata perfunduan ne Lae, Ne Guinene e Re ne daten 29 Qershor.

Ata kishin perfunduar tashme nje pjese mjaft te madhe te udhetimit. Kishin kaluar tashme rreth 22.000 milje.

Mbeteshin vetem 7.milje per te perfunduar komplet te gjithe udhetimin e paracaktuar.

Ne 2 Korrik ata u nisen per ne Ishullin Howland, qe eshte ehde vendi ku udhetimi mori nje rruge jo shume te kenaqshme. Ata humben kontaktin me radio dhe u zhduken.

Kerkimet per ta filluan vetem nje ore nga komunikimi i fundit qe kishin patur me Amelia-n.

Kerkimet ishin te kota pasi nuk u gjend asnjehere asgje. Tentativat per t'i gjetur ishin te shumta; u shpenzuan 4 milion Dollare, dhe u angazhuan per gjetjen e tyre edhe Marina dhe Rojet Bregdetare.

Ne perpjekjet per t'i gjetur u perfshi edhe kerkimi ne Ishullin Gardner (tani eshte Nikumaroro) i cili kishte qene i pabanuar per me shume se kater dekada. Q e ne ate kohe, artifakte jane gjetur ne Nikumaroro, duke perfshire ketu edhe nje cope Piksiglas me nje trashesi te njejte si nje dritare e Elektresdhe nje kepuce numer 39 qe ngjante me kepucet qe vishte Amelia.

Duhet te shohim disa prej teorive te lidhura me zhdukjen e mistershme te Amelia-s. Ka prej tyre qe jane shume interesante.

Ka shume gjerez qe kane menduar qe Amelia ishte nje spiune e FDR dge japonezet kishin lidhje me zhdukjen e saj te mistershme. Per shembull, ne vitin 1966 nje korrespondent CBS publikoi nje liber ne te cilin tuhej se Amelia dhe Fred ishin kapur dhe ishin ekzekutuar kur ata u perplasen ne Ishulin Saipan.

Me pas ka ardhur edhe nje liber tjeter duke perfshire edhe deklaratat e nje vajze japoneze e cila pretendonte qe babai i saj qe kishte qene oficer, e kishte ekzekutuar vete Amelia-n.

Nje ish Marins pretendoi qe ai dhe miqte e tij kishin hapur nje kasaforte ne Ishullin Saipan, dhe brenda saj kishin gjetur canten e Amelia-s. Nje pjesetar tjeter i Marines pretendon qe ai ka qene roje i avionit ne vitin 1944 dhe e ka pare ate te shkaterrohej.

Megjithate nje teori tjeter pretendon qe Amelia ne fakt e perfundoi fluturimin e saj, u kthye ne Shtetet e Bashkuara dhe jetoi pjesen tjeter te jetes se saj nen nje emer tjeter ; Irene Bolam.

Ne fakt Irene Bolam e vertete e hodhi ne gjys ate qe kishte nxjerre kete teori dhe u betua qe ajo nuk ishte Amelia Earhart. Studimet qe jane bere qe atehere kane treguar qe ajo ishte duke thene te verteten.

Por kush eshte e verteta mbas zhdukjes se Amelia Earhart? Trupi i saj nuk eshte gjendur asnjehere. E kane ekzekutuar vertet apo thjesht ajo ka dashur qe te humbiste gjurmet? Kjo do te mbetet gjithmone nje mister.

.

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Misteri i zhdukjes se Amelia Earhart
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: