PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Planeti Venus mes Tokës dhe Diellit. Pamje unike në 5-6 Qershor

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Planeti Venus mes Tokës dhe Diellit. Pamje unike në 5-6 Qershor   Tue May 29, 2012 2:07 am

Planeti Venus mes Tokës dhe Diellit. Pamje unike në 5-6 Qershor

Shkencetaret dhe astronomet amatore ne mbare boten jane duke u pergatitur per te vezhguar ngjarjen e rralle te Venusit tek kalon ne siperfaqen e Diellit ne 5-6 Qershor, nje ngjarje qe nuk do te shihet perseri per me shume se 100 vjet.

Kjo ndodhi eshte e para per faktin se nderkohe qe Venusi do te kaloje ne siperfaqen e Diellit, nje anije kozmike eshte duke orbituar planetin - ESA’s Venus Express.

ESA do te raportoje nga ishulli Spitsbergen ne Arktik ku ekipi do te diskutoje per rezultatet me te fundit shkencore te misionit, duke shijuar nje pamje unike te tranzitit.

Tranziti i Venusit do te ndodhe vetem kur planeti do te kaloje midis Tokes dhe Diellit. Meqenese orbita e venusit nuk eshte plotesisht ne nje linje me ate te Tokes, tranzite te tilla ndodhin shume rralle ne cifte 8 vjecare por te ndara nga me shume se nje shekull.

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Planeti Venus mes Tokës dhe Diellit. Pamje unike në 5-6 Qershor
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fotoreportazhë nga Abas Fejzullahu:PAMJE TRISHTUESE NGA PRISHTINA
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit
» Kadri Mani: Shaban Braha nga Prizreni – i dyshimtë në çdo pikëpamje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: