PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq!   Tue May 29, 2012 1:33 am

Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq!Blloqet themelore kimike të jetës, pra organikët e nevojshëm (jo biologjike) dhe molekulat, që në antikitet, e shumë më herët kanë qenë prezent në Mars. Ky ishte përfundimi i një studimi të ri shkencorë. Studimi u bazua në meteoritët e rrëzuar në tokë, të cilët u analizua dhe studiuan ne detaj nga shkencëtarët.

Shkencëtarët me në krye, Dr. Andrew Stil i Laboratorit të Gjeofizikës të Institutit të Shkencave Carnegie në Uashington, të cilët publikuan raportin në fjalë në revistën shkencore “Science”, sipas BBC dhe “New Scientis”, shkencëtarët pretendojnë se pas një analizimi të hollësishëm, karboni që u gjend në dhjetë meteorit të rrëzuar në tokë, vjen nga marsi, duke mbuluar kështu deri në katër miliardë vjet të historisë së gjeologjisë së tij.

Shkencëtarët përjashtuan mundësinë se bashkimet organike të karbonit tek meteoritët e hapësirës u “ndotën” nga ambienti tokësorë, kur ata u rrëzuan në tokë.
Karboni i meteoritëve të hapësirës, besohet se e ka prejardhjen nga shpërthime të mëparshme vullkanike të ndodhura në mars.
Në veçanti krijimi i gurëve si pasoj e ftohjes së magmës dhe jo nga mikrobe të stërlashta të marsit.

Sipas shkencëtarëve amerikanë, kjo përbën fakt, pasi në pjesën më të madhe të historisë së planetit, në sipërfaqen e tij vazhdojnë të zhvillohen procedura të organikës kimike, të cilat -të paktën në tokë- përbëjnë themelimin bazë për krijim e jetës.

Në deklaratën tij, Stil, pohon se studimi i ri, i përgjigjet me bindje dhe pyetjes fillestare se sa ekzistonte në mars në stad primarë, baza themelore dhe elementët kimikë për krijimin e jetës. Pyetja tjetër, e cila mbetet e pa përgjigjur dhe studimi tashmë drejtohet ndaj saj, është se nëse vërtet jeta lindi në planetin fqinjë dhe se çfarë ndodhi në vazhdim?/albobserver.com/

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Brahim Avdyli: Gjurmët e para shqiptare
» Vrasja e dy turistëve çekë: Policia bie në gjurmët e tre autorëve (Video+18)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: