PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 NASA zbulon një sferë gjigande pranë Diellit e cila devijon rrezatimet e tij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: NASA zbulon një sferë gjigande pranë Diellit e cila devijon rrezatimet e tij    Sun May 27, 2012 10:04 pm

NASA zbulon një sferë gjigande pranë Diellit e cila devijon rrezatimet e tij
NASA zbulon një sferë gjigande pranë Diellit e cila devijon rrezatimet e tij.

NASA ka mundur të zbulojë një trup qiellor në formë sferike që ndodhet pranë Diellit. Në videon e parë, mund të shikoni pastër sferën gjigande. Ndërkohë kjo sferë, është kthyer në një objekt vrojtimi nga NASA, që nga marsi i këtij viti, kur dhe u zbulua ajo.

Ndërsa video e dytë fillon me një shpjegim rreth asteroidit të cilin sapo e zbuluan, pra asteroidin 2012 KP24 dhe vijon (me 4,44 minuta) një shpjegim të mundshëm rreth sferës gjigande.
Kjo sferë është shkëputur nga Dielli dhe duket qartë lidhja/fija e “sigurisë”. Edhe pse ndodhet në këtë gjendje, ajo përsëri fluturon në sipërfaqen e Diellit gjatë momentit kur është shkëputur.

Ky fenomen ka shqetësuar së tepërmi shkencëtarët e NASA-s, pasi për momentin çdo shpjegim është thjesht një ide dhe okazion. Pyetjet që lindin janë të shumta, si p.sh: Ku shkoi “zgavra” dhe prej nga vjen ajo? etj.

Ndërkohë asteroidi 2012 KP24, është një asteroid shkëmbor prej 25 metrash (80 këmbë), i cili do të kalojë shumë pranë Tokës më 28 maj, në një distancë prej 51.000 kilometrash (32.000 milje).
Kjo është shënuar si një nga kalimet më të afërta me Tokën të ndodhur ndonjëherë deri më sot./albobserver.com/Ndiqni në vijim dy videot me sferën e mistershme në sipërfaqen të Diellit:_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
NASA zbulon një sferë gjigande pranë Diellit e cila devijon rrezatimet e tij
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kurizitet kosovar: Sabri Azemi zbulon zmadhuesin mekanik
» Si në përralla, qeni zbulon qypin me ar me vlerë prej 10 mln dollarë (FOTO)
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit
» Ç’ ËSHTË NJERIU? CILA ËSHTË ORIGJINA? ÇFARË LLOJ SHORTI KA AI?
» Qerim Pllana:Një vepër e cila përjetësishtë jeton përjetësinë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: SHKENCË :: T E K N O LO G J I :: A S T R O N O M I-
Kërce tek: