PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjurmë këmbe 120 milionë vjeçare…

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Gjurmë këmbe 120 milionë vjeçare…    Fri May 25, 2012 10:27 pm

Gjurmë këmbe 120 milionë vjeçare…Dukurit e veçanta, të ndodhura në të shkuarën, të cilat për pjesën më të madhe të njerëzve modernë përbëjnë një Tabu, apo pse jo dhe një mashtrim -gjithmonë sipas tyre, tashmë me kalimin e kohës po zënë një vend të madh në ditarin e shkencës dhe të fakteve që paraqiten.
Dukuri të tilla si skelet gjigandë, shumë civilizime të shquara me fenomene enigmatike por të zhdukura -që albobserver.com gjithmonë është kujdesur t’i pasqyrojë me mënyrën më të mirë të mundshme- të cilët deri para pak vitesh refuzoheshin dhe përgënjeshtrohej origjinaliteti i tyre, deri në momentin kur u desh ndërhyrja dhe faktimi i dukurisë nga paleontologët dhe arkeologët që të bindej një pjesë madhe e njerëzve.

Në Indi ekziston dhe aty si dhe në shumë vende të tjera të botës, gjurma e një këmbe gjigande. Gjurma ndodhet në tempullin Lepakshi. Kjo gjurmë është shumë e famshme dhe për nga na afetare në Indi, pasi aty është vendi ku zogu Jatayu u rrëzua në përpjekje e sipër për të shmangur pengëmarrjen e Shita nga Ravana.

Nga hinduistë të tjerë, referohet si gjurma e Hanuman, që në të dy rastet bëhet fjalë për dy perëndi të Hinduistëve, të cilët kanë marrë një rol kryesor në eposin Ravana. Kështu, ndoshta për herë të parë kemi të bëjmë me një fakt të pathyeshëm të asaj epoke…

Kjo gjurmë, nuk mbanë ujë në thellësinë e saj, edhe pse gjendet mbi një shkëmb granit, kjo duket qartë dhe nga fotografitë e paraqitura, ku brenda një shkëmbi granit, kemi gjurmën e një putre gjigande.
Lepakshi, ndodhet në zonat e veçuara dhe të shkreta të Indisë, pranë kufijve midis Andra Prades dhe Karnataka.
Është një nga njëqind dhe hynë në tetëshen më të shquar të tempujve Skandapurana, ku adhurohet Shiva.

Sot, Lepakshi, është një fshat shumë i vogël dhe ndodhet 122 kilometra larg Bangkalor. Fshati nuk ka asgjë tjetër për të ekspozuar e treguar veç tempullit dhe gjurmës gjigande. Në vendndodhjen e gjurmës, gjendet dhe një skulpturë e mistershme, e cila gjykohet të jetë krijuar rreth 2.300 vjetë më parë dhe i ngjan një numëratori të rrumbullakët të një telefoni fiks.
Por, gjurma e këmbës çmohet nga arkeologët dhe paleontologët 120 milion vjeçare

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjurmë këmbe 120 milionë vjeçare…
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Brahim Avdyli: Gjurmët e para shqiptare
» Vrasja e dy turistëve çekë: Policia bie në gjurmët e tre autorëve (Video+18)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: