PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Statujat qe qajne

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Green LineNumri i postimeve : 62
Pikët : 107
Reputation : -15
Join date : 23/02/2012

MesazhTitulli: Statujat qe qajne   Tue Feb 28, 2012 9:57 pmStatujat qe qajne

Nje statuje qe qan eshte nje statuje qe thuhet se nxjerr lot dhe qan per shkaqe te panatyrshme. Statuja te ketij lloji jane raportuar te shumta ne te gjithe boten.

Lotet e ketyre statujave duket se jane me perberje substance te ndryshme; gjak njeriu, vaj dhe substanca te tjera me arome.

Fenomene te tjera te raportuara ne lidhje me keto statuja qe qajne jane te lidhura me efektin qe kane keto statuja, si per shembull; ka patur sherime te mrekullueshme, formin figurash te ndryshme te shkaktuara nga lotet, dhe arome trendafilash.

Megjithate keto fenomene ne pergjithesi jane raportuar nga disa katolike, dhe fillimisht terheqin pelegrinet, por shumica e tyre me pas jane pergenjeshtruar nga nivelet me te larta te Kishes dhe jane konsideruar si te genjeshterta.

Raportimet me te shpeshta ne lidhje me keto statuja jane per statuat e Virgjereshes Mari dhe me pretendimet per shfaqjen e Marias.

Megjithate, deri me sot, vetem nje shembull i vetem i nje statuje qe qan dhe nje vegimi eshte aprovuar nga Vatikani si e vertete.

Genjeshtrat dhe skepticizmi

Autoritetet e Kishes Katolike kane qene shume te kujdesshem ne trajtimin qe i kane bere statujave qe qajne, dhe zakonisht kane vene barriera shume te larta per vertetimin dhe pranimin e tyre.

Per shembull kur nje statuje e Shenjtorit Padre Pio ne Messina, Sicili u gjet me lot gjaku nje dite ne vitin 2002, zyrtaret e Kishes menjehere urdheruan te beheshin teste te cilat treguan qe gjaku i perkiste nje gruaje dhe me pas ata e quajten te gjithe ceshtjen nje genjeshter.

Skeptiket nga ana e tyre pretendojne dhe vene ne dukje faktin qe te berit e nje statuje jo te vertete qe qan eshte shume e thjeshte. Madje ne disa konferenca te skeptikeve kane nxjerre ne shitje edhe disa “kuti me mjete per te bere vete nje statuje qe qan”. Skeptiket gjithashtu japin shembuj te statujave qe qajne qe kane qene mashtrime.

Ndersa edhe racionalistet nga ana e tyre i kane hedhur poshte keto statuja qe qajne qe sipas tyre jane vetem fenomene psikologjike apo me qellimin per te mashtruar. Keta pretendojne qe deshmitaret jane te zhgenjyer nga gjendja e tyre mendore apo sugjestionimi i forte ne grup. Ne kete gjendje medore ata mendojne se shohin dicka qe ne te verte nuk eshte aty.

Nje shpjegim tjeter i mundshem i atribuohet te ashtuquajturave lote per kondensim. Lotet qe duket se dalin nga statujat ne fakt jane rruaza te kondensimit te formuara nga krisje mikroskopike ne siperfaqen e statujave. Raporte te papublikuara te ketyre testimeve, supozohet se e kane verifikuar kete teori , por megjithate kerkimet shkencore jane te rralla per te mos thene qe nuk jane bere.

Ashtu si u tha me pare, ka nje numer te madh te statujave qe qajne qe jane deklaruar si mashtrime nga zyrtaret e Kishes Katolike.

Ne vitin 1995 nje statuje e Virgjereshes dukej sikur qante gjak ne Civitacechia ne Itali. Vete peshkopi lokal pranoi qe e kishte pare me syte e tij qe ajo qante gjak. Me pas, mbas testimeve, gjaku u zbulua qe ishte gjak njeriu dhe qe ishte gjak mashkulli. Pronari i statujes, Fabio Gregori, refuzoi qe te bente nje test ADN-je. Mbas rastit te Civitavechia, shume raste te tjera te statujave qe qajne u raportuan. Dhe pothuajse te gjitha keto histori u vertetuan qe ishin mashtrime.

Ne vitin 2008, roja i Kishes Vincezo Di Costa ne ItalineVeriore u gjykua per shkak se kishte mashtruar me gjakun e tij duke thene se statuja e Virgjereshes Mari qante gjak. Mbas testimeve doli qe gjaku ne statuje ishte gjaku i tij.

Lista e statujave qe qajne

Nje numer shume i vogel i statujave qe qajne jane njohur si te verteta nga Kisha Katolike. Per shembull; ne Sirakuze, Sicili ishte nje statuje qe qante ne vitin 1949, dhe ajo u njoh si e vertete nga peshkopet Katolike te Sicilise ne 29 gusht 1953. Edhe "Our Lady of Akita" eshte deklaruar si nje statuje qe qan e besueshme nga Zyra e Shenjte ne vitin 1988.

Pikturat qe qajne jane nje fenomen i ngjashem, por deri ne diten e sotme asnje pikture nuk eshte aprovuar nga kishat Katolike dhe shumica e tyre jane verifikuar si mashtrime.

Ashtu si edhe me statujat qe qajne, lotet e nxjerre nga pikturat thuhet te jene te nje substance qe duhet te jete e ngjashme me gjakun.

Megjithate, edhe ato statuja qe jane pranuar si te verteta nga Kisha, nuk eshte mundur tu behet akoma nje shpjegim shkencor te fenomenit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Statujat qe qajne
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: P A R A P S I K O L O G J I-
Kërce tek: