PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Eshte zbuluar nje forme e re e cuditshme jete e fosilizuar, Godzillus

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Eshte zbuluar nje forme e re e cuditshme jete e fosilizuar, Godzillus   Wed May 23, 2012 12:35 am

Eshte zbuluar nje forme e re e cuditshme jete e fosilizuar, GodzillusShkencetaret kane ngelur pa fjale nga zbulimi i nje panteologjisti amator nga Kentucky. Panteologjisti zbuloi nje "bishe" misterioze qe duhet te kete qene me shume se 70 kile e qe eshte qujtur fosili Godzillus.

Shkecetaret nuk duket se po arrijne te kuptojne nese fosili 450 milion vjecar eshte nje kafshe, perime, apo ndonje mineral.

"Ne jeni duke kerkuar per njerez qe mund te kene nje ide se cfare mund te jete ky fosil.", Ben Dattilo, nje asistent profesor i gjeologjise ne Indiana University-Purdue, tha per Dayton Daily News.

Fosili Godzillus eshte ne forme eliptike dhe eshte 3.5 feet i gjere dhe 6.5 feet i gjate. Eshte konsideruar te jete mostra me e madhe e zbuluar ne Cincinnati.

"Kjo eshte ceshtja me e fundit qe duhet zgjidhur, ashtu si edhe Godzilla qe eshte nje bishe primitive qe ka ardhur ne kohet moderne", tha Fine per Associated Press.

Ron Fine, i cili eshte personi qe gjeti mostren ka qene duke mbledhur fosile qe ne moshen 4 vjecare. Tani ai eshte 43 vjec dhe e zbuloi kete fosil rreth nje vit me pare ne Kentucky Veriore, ne nje siperfaqe qe me pare ka qene e mbuluar me uje, me koca deti primitive por pa peshq.

Iu deshen atij rreth 12 udhetime ne vendin e germimit per te nxjerre te gjithe mostren.

"Shumica e fosileve ketu jane te vegjel, me madhesine e thoit tuaj apo te gishtit te madh," - tha ai. "Kjo gje eshte gjigande."

"Une e kuptova qe ne momentin e pare qe kisha gjetur nje fosil jo te zakonshem. Imagjinoni nje kaktus saguaro me vija horizontale ne vend te vijave vertikale qe ka ne fakt. Kjo ishte ashtu si u djeva une me kete zbulim. Pershkrimi me i mire qe mund te jap." - tha ai per Daily Mail.

"Ky fosil eshte jashtezakonisht i madh."

Shkencetaret jane mbledhur per nje takim te pervitshem te Geological Society of America per te debatuar teorite se cfare mund te jete ky fosil.

Per shkak te lobeve te tij te shumta dhe siperfaqes, shkencetaret mendojne qe mund te jete ndonje forme alge, nje anemone deti apo nje strukture inorganike, sipas raportimeve te Dayton Daily News.

Fosilet e vogla te kafsheve qe jane te ngjitura me mostren mund te japin nje ndihme ne identifikimin se cfare mund te jete "Godzillus".

"Eshte padyshim nje zbulim i ri," - tha per discovery News David L. Meyer. nje gjeolog tek Universiteti i Cincinnati

"Dhe ne jemi te sigurt qe eshte biologjike, vetem se nuk e dime akoma se cfare eshte."

Fine, nje pjestar i Dry Dredgers, nje shoqate e panteologeve amatore ne Universitetin e Cincinnati mendon se mostra eshte nje anemone deti; nje kafshe gjuetare e detit qe perngjan me nje lule.

"Teoria ime personale eshte qe kjo qenie rrinte drejt me deget qe zgjaten ne te gjitha drejtimet si te ishte nje gemushe." - tha Fine.

Shkencetaret nuk mund te studiojne specien Godzillus deri sa te jene gjetur fosile te tere si ai.

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Eshte zbuluar nje forme e re e cuditshme jete e fosilizuar, Godzillus
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Enver Bytyçi:Nihilizmi dhe teoria e argumentit
» Përsiatje shkrimesh nga Sylejman Aliu:-Ibrahim Rugova: Jeta dhe veprimtaria letrare e politike
» Bimët dhe shtazët sheruese dhe ushqimore
» Besi Bekteshi: Falja nuk është kulturë e demokracisë shqiptare, por standard që nuk do ta plotësojmë edhe për shumë vite
» Nje liber ne gjermanisht i Artistes Alida Hisku eshte nje dhurate e bukur per cilindo...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: