PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit   Mon May 21, 2012 7:12 pm

Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit


Kisha St Botolph eshte nje kishe famulli ne Kishen e Anglise ne Boston, Lincolnshire. Kjo kishe eshte e famshme per kulen e saj jashtezakonisht shume te larte, te njohur si Podiumi i Bostonit.

David Wright, ka qene persni qe ka luajtur ne organo ne Podium per 50 vjet, qew nga viti 1957 dhe deri ne vitin 2007, dhe per 33 vitet e para ai nuk pasi asgje te jashtezakonshme gjate punes se tij, edhe pse shpesh ai punonte vetem ne kishe gjate nates.

Megjithate ne vitin 1990 ai deklaron qe ka provuar dicka qe ka lene brenda tij nje ndienje tmerri.

David, 78 vjec, nga Fishtoft Road, tha: "Here pas here une rregjistroja muzike qe te futej ne kasete dhe te shitej ne dyqanin e Podiumit."

"Nderkohe qe isha duke prodhuar nje rregjistrim ne vitin 190 per te festuar faktin qe organoja ishte restaururar, ndodhi dicka shume e frikshme."

"Une mundohesha te reregjistroja ne kishe naten vone ne menyre qe te mos kishte nderhyrj anga zhuramt e trafikut jashte kishes. Ishte rreth mesnates dhe pajisjet ishin te vendsura ne vendin ku qendronte kori kur une bera nje rregjistrim. Isha i ulur ne erresire dhe duke pare vendin ku qendronte kori kur po degjoja me pas rregjistrimin ne kufje."

"Papritur degjova keto hapat qe ishin duke u afruar dhe ardhur gjithmone e me afer drejt meje."

"Mendova do te me vrisnin dhe menjehere hoqa kufjet."

Ishe ne kete pike qe David kuptoi qe hapat ishin ne vete kaseten e rregjistrimit.


"Isha i tmerruar," - tha ai.

"Dicka jo normale duhet te jete afruar me mikrofonin nderkohe qe une isha duke luajtur ne organo, por une isha i sigurt qe nuk ishte anje person tjeter me mua ne kishe."

Ne ditet ne vijim, David degjoi rregjistrimet dhe degjoi serish hapa; por kur ai u mundua t'ia tregonte kete rregjistrim dikujt tjeter, hapat u zhduken ne menyre te papritur.

"Une nuk mundem te jap prova per kete qe them tani," - tha ai.

"Gjithshka qe une di eshte ne ne ate kohe isha i tmerruar."

Ai shtoi: "Une nuk e di nese ishte Zonja Gri, mund te ishin ne fakt edhe hapa gruaje."Histori te tjera:

Ererat qe fryjne rreth Podiumit thuhet se jane te shkaktuara nga Djalli. Ai eshte perballur nje here me St. Botolph, dhe St Botolph mbajti nje meshe ne menyre aq intense sa gjeja e vetme qe mund te bente Djalli ishte qe te shfrynte, dhe inati i tij nuk esht eulur akoma.

Ne nje histori tjeter, "Zonja Gri", fantazma e nje gruaje e quajtur Sarah eshte pare te hidhet nga kulla e kishes duke mbajtur nje femije te vogel ne krah, e duke u zhdukur menjehere pa arritur ne toke.

Nje variant tjeter i historise thote qe Sarah tortura, - ajo ishte fajesuar qe kishte sjelle vdekjene e zeze ne qyter me ane te menyrave te saj kuroreshkelese, dhe te qarat dhe ulerimat e saj mund ende te degjohen kur ajo vrapon drejt kishes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: