PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Varreza St. Louis Number One

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Varreza St. Louis Number One   Tue May 15, 2012 7:36 pm

Varreza St. Louis Number One


Historia

Kjo histori fillon qe me faktin qe niveli i ujerave nentokesore ne New Orleans eshte shume i larte. Duhe qene qe ky nivel eshte shume i larte per te mbajtur njerez nen toke, New Orleans ka nje zgjidhje tjeter ndaj varrosjeve klasike nen toke.

Ne New Orleans mund te shihni te krijuara mauzoleumet me te nukura ne te gjithe boten.

Varreza me e vjeter prej te gjithave ne New Orleans eshte Varreza St. Louis Number one.

Gjithashtu kjo varreze eshte e konsideruar neper shume artikuj apo nga shume eksperte te fushes, si varreza me e frikshme dhe me me shume aktivitet paranormal ne te githe boten.


Legjendat dhe aktiviteti paranormal


Ka njerez qe betohen se kane degjuar te qara dhe mermeritje qe vinin qe nga brenda varreve, per te mos permendur me pas mjegulla misterioze te shfaqura nga asgjeja, anomali te dritave, aparicione, zera dhe fytyra pa asnje trup.

Megjithate, edhe pse fantazmat ne kete vend jane te shumta, eshte nje prejt tyre ne vencanti qe lidhget me kete varreze; Mbreteresha e Voodoo-ve Marie Laveau.

Megjithese jeta e saj eshte e bere pjese e folklorit dhe historive te ndryshme, ka ekzistuar vertete nje grua me emrin Marie Levau dhe ajo eshte vertet e varrosur ne kete varrezene nje varr qe ka te shkruar emrin e saj dhe titullin e saj; Priftereshe Voodoo-je.

Gjithashtu eshte e pranuar si e vertete qe ajo ka jetuar 100 vjet duke mbajtur trupin e nje gruaje te re te bukur dhe sensuale.

Qe nga koha e vdekjes se saj ne vitin 1881, ajo eshte shfaqur neper varreze, dhe ne fakt shpeshtesia e ketyre shfaqjeve nuk eshte ulur as ne kohet moderne.

Njerezit akoma pelegrinojne ne varrin e saj per te kerkuar keshilla, ndihme dhe per te lene dhurata.

Ajo ende duket duke ecur ndermjet varrezave te tjera e veshur me turbanin e saj me te bardhe dhe te kuqe duke dhene mallikim e saj per ndonje shkeles ne varreze.

Nje fantazme tjeteri njohur i kesaj varreze eshte "Henry". Ai bleu nje toke ne kete varreze por ajo u shit nderkohe qe ai ishte ne det dhe kur ai vdiq ai u varros ne funshe pocari. Ai eshte i njohur pasi sipas raportimeve ai iu afrohet njerezve dhe i pyet ata se ku ndodhet varri i tij. Ai shpesh shihet me rroba te vjeteruara.

Ne kete varreze gjithashtu mund te gjendet Alfonso, i cili u afrohet njerezve si nje i ri i vetmuar, i kap ata perdore dhe i pyet nese mund ta marrin edhe ate me vete ne shtepi. Gjithashtu ka raportime qe e kane pare ate duke mbajtur lule ne dore dhe duke kapuar miidis varreve. Alfonso gjithashtu eshte fantazma me e shpeshte qe del edhe neper fotografi.

Pervec fantazmave te njerezve, ne kete vend mund te shihen ehde shume fantazma qensh dhe macesh. Mendohet se ato jane kafshet shtepiake te cilat kerkojne ende vemendje dhe kujdes nga ish padronet e tyre.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Varreza St. Louis Number One
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: