PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SPIRITUALITETI - ARTI I JETESËS

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: SPIRITUALITETI - ARTI I JETESËS   Sun May 13, 2012 4:03 am

SPIRITUALITETI - ARTI I JETESËS

Shpirtërorja përfshin të jetuarit në të tashmen. Kjo është një domosdoshmëri esenciale për të zotëruar artin e të jetuarit. Kur ne shqetësohemi për të ardhmen kemi krijuar probleme që mund të mos ndodhin. Kur ne ndjejmë keqardhje për të kaluarën, humbim kohën tonë të çmuar.Shpirtërorja na mëson se arti i jetesës është të gjeturit e lumturisë se vërtetë dhe kënaqësisë. Kjo lumturi e pakapshme do të vijë kur ne të mund ta zbulojmë veten tonë të brendshme. Ajo është shpirtërorja që na ndihmon të gjejmë këtë realitetit të brendshëm, e cila është në vetë neve.

Shumë njerëz e kërkojnë lumturinë në jetë. Vetëdijshëm apo pavetëdijshëm ne dëshirojmë që të jemi të lumtur. Esenca e shpirtërores është zbulimi i gëzimit në jetë. Lumturia është sinonim me spiritualitetin, me një lumturi të brendshme që nuk varet nga suksesi në botën materiale. Shpirtërorja na tregon se gëzimi i vërtetë i brendshëm nuk vjen nëpërmjet përmbushjes së dëshirave tona, por në reduktimin e dëshirave tona.

Shpirtërorja është thjeshtësia. Kur jeta është e ndërlikuar, e komplikuar dhe e rrëmujshme ne ndihemi nën stres. Ne nuk kemi kohë për të vlerësuar gjërat e shkëlqyeshme në jetë. Nëse ne mund t'i minimizojmë kërkesat nga bota e jashtme, nëse ne mund të minimizojmë dëshirat tona, ne do të mund ta gëzojmë thjeshtësinë e natyrshme të jetës.

Sri Chinmoy sugjeron:

"Shpirtërore është thjeshtësi, sinqeritet, pastërti dhe përulje. Një jetë e thjeshtë ndihmon kërkuesit të rriten. Një jetë e sinqertë ndihmon kërkuesit të fluturojnë dhe të zhyten. Një jetë e pastër ndihmon kërkuesit të bëhen Një me Vizionin e Zotit dhe Realitetin e jashtëzakonshëm. Një jetë e përulur ndihmon kërkuesit të përqafojnë gjatësinë dhe gjerësinë e të gjithë botës."

Shpirtërorja përfshin të jetuarit në të tashmen. Kjo është një domosdoshmëri esenciale për të zotëruar artin e të jetuarit. Kur ne shqetësohemi për të ardhmen kemi krijuar probleme që mund të mos ndodhin. Kur ne ndjejmë keqardhje për të kaluarën, humbim kohën tonë të çmuar. Duke u fokusuar vetëm në këtë moment ne mund të ushtrojmë thelbin e shpirtërores. Në meditim ne shkojmë përtej fushës së kohës. Shpirtërorja nuk është e ngarkuar me ide të së kaluarës dhe të ardhmes. Shpirtërorja beson në të tashmen e përjetshme.Bota është e mbushur me defekte. Na duket një listë e pafund e problemeve. Në qoftë se ne nuk jemi të kujdesshëm, mund të kalojmë të gjithë kohën tonë për gjetjen e të metave dhe duke kritikuar të tjerët. Kritika jonë mund të jetë e justifikuar, por ajo kurrë nuk do të sjellë paqen e mendjes. Për më tepër me anë të të kritikuarit në botë ne nuk përparojmë. Shpirtërorja na mëson për t’i shmangur gjykimet. Nëse ka ndonjë gjë për të gjykuar, ajo është vetëm vetja jonë. Shpirtërorja thotë se ne nuk duhet të kritikojmë botën, por të duam dhe të vlerësojmë cilësitë e mira të të tjerëve.


"Mos gjykoni

Ju do të jeni të lumtur.

Falni çdo gjë

Ju do të jeni më të lumtur.

Duani çdo gjë

Ju do të jeni më të lumturit." - Sri Chinmoy


Shpirtërorja nuk na kërkon të heqim dorë nga bota. Shpirtërorja përfshin pranimin.

Nëse ne e pranojmë botën ashtu siç është, atëherë ne mund të ndihmojmë të ofrojmë diçka pozitive për botën. Nëse ne dëshirojmë ta ndryshojmë botën, shenjtorët e mëdhenj na inkurajojnë që së pari ta ndryshojmë veten.


"Bëhuni ndryshimi që dëshironi ta shihni në botë." - Mahatma Gandhi


Shpirtërorja thotë se lumturia e brendshme vjen nga të jetuarit, jo për veten tonë, por për të tjerët. Kur ne lutemi vetëm për veten, atëherë ne mund të marrim vetëm një lumturi të kufizuar, kënaqësia do të jetë e kufizuar. Ne nuk e njohim lumturinë e vërtetë, pa marrë parasysh sa shumë dëshira janë plotësuar, ne gjithmonë duam më shumë. Megjithatë përmes veprimit vetëmohues, në shërbim të të tjerëve, ne mund të shkojmë nga një perspektivë e kufizuar e njeriut për t'u bërë të vetëdijshëm për një realitet të zgjeruar.

Zgjerimi i vetëdijes sonë është arti i vërtetë i gjallë. Në botën e jashtme ne mund të dimë shumë gjëra, por shpirtërorja na tregon se si ta mësojmë të vetmen gjë që me të vërtetë ka rëndësi - Kush jam unë?

Postuar nga: Elizza

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SPIRITUALITETI - ARTI I JETESËS
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kristaq Shabani : Sipar i madh i artit të pikturimit
» Gazeta FAKTI: Diskriminim në gjimnazin “Goce Dellçev” të Kumanovës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: OKULTIZEM :: S P I R I T U A L I T E T-
Kërce tek: