PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rrezohet miti i Kafkes se Kristalit,prodhim gjoja i fisit Maya

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Rrezohet miti i Kafkes se Kristalit,prodhim gjoja i fisit Maya   Thu Feb 23, 2012 9:36 pmRrezohet miti i Kafkes se Kristalit,prodhim gjoja i fisit Maya.


Keto dite kane dale ne skene prova te reja,se kafka e Kristalte e quajtur si Kafka e Apokalipsit,i gjetur gjoja ne Piramiden e vendbanimeve te lashta Maya,eshte nje mashtim klasik,per qellime fitmi.

Ka nje korrespondencë midis Frederick Dockstader, drejtor i Muzeut American Indian, dhe Anna Mitchell-Hedges(autorja e shitjes se kafke se Kristalit) ku tregon qartë se procesi i adoptim te objektit,eshte shoqeruar me ankesë në masë, per origjinalitetin e dyshimtë dhe prejardhja e saj.

Në letrat e tyre, dukej askush nuk kënaqej me kerkesat dhe ofertat e njëri-tjetrin për të arritur qëllimin e tyre të veçantë,duke u nisur mbi disa dyshime dhe kredibilitetin e Crystal Skull.(Kafkes se Kristalit)Anna Mitchell-Hedges në 1980, i
cila tregon "kafkën e kijametit" ose Crystal Skull në Muzeun Britanik
(Paraqitur nga Jane M. Walsh)


Megjith dyshimet e drejtorit te Muzeut American Indian per një kohë të gjatë per kafkën,si dhe paralajmërimet e kolegëve te Muzeut me qëllim të mirë, kafka e Kristalit, Mitchell-Hedges ne fakt, u ekspozuar në Nju Jork për një kohë të gjatë.

Ky ekspozim i dha një legjitimitet kafkës,gje qe se kishte më parë
Pas ekspozitës dhe publikimin te librit me 1973 nga Garvin....., pronari i "Skull Apokalipsi" nisi karrierën e tij të gjatë si roje i objektit qe po behej gjithnjë e më misterioze, me fuqi të jashtëzakonshme.


Tek libri''Aleati im''thuhet qe Frederick Mitchell-Hedges e paraqeste kafkën isi nje"mishërimi i të gjithë të keqiave" dhe se "disa njerëz të cilët e kanë qeshur me cinizem,kane vdekur,dhe të tjerët kane vuajtu nga sëmundje të rënda" (1954: f. 240 ).

Natyrisht, ne nuk duhet të besojmë se çdo gjë kemi lexuar eshte e sakte,por duhet të jemi të guximshëm per te them të vërtetën.

Kafka e Kristalit e Ana- Mitchell-Hedges nuk është aspak e vjetër, as dhe shume e vjetër.Kjo është bërë ndoshta në Evropë në shekullin e njëzetë, Ajo nuk është me fuqi magjike, nuk është e frikshme dhe jo gjithçka që pretendohet se është.

Jane MacLaren Walsh është një antropolog në Muzeun Kombëtar, Institucion Smithsonian i Historisë Natyrore. Duke përdorur përvojën e saj në koleksionet arkeologjike nga Meksikë, ajo është duke u përpjekur të kuptoj se si eshte arritur te kamuflohet per nje kohe te gjate kjo kafke kristiali e paraqitur si objekt i fiseve para-kolumbiane.Përdorimi i analizave mikroskopike dhe zbulimi i fundit i dokumenteve arkivore,antropologja Smithsonian Walsh Jane ka zbuluar se kafka Mitchell-Hedges ështënjë krijim modern, në të cilën u krijua një mitologji e shpikur qëllimisht.


Nga analiza te imta me Mikroskop te permasave mikronike,rezulton se Kafka e Kristalit Mitchell -Ana-Hedges, eshte nje prodhim e viteve 1933 e realizuar me gdhendje nga diamante me shpejtesi shume te medha..

Ky eshte rezultati perfundimtar per kete kafke gjoja misterioze,per vite me rradhe,qe ka bere qe shume njerz te shprehnin habi per lashtesine e saj.
Ja qe rrezohet dhe nje tjeter mit,per gjoja arritjet dhe zhvillimin e fisit Maya,ashtu sic u rrezua dhe Profecia e tyre per undin e Botes me 2012.

Mashtrusit do te gjejne gjithmone ''pelgje me uje te ndyre''per ta paraqitur si uje te bekuar,deri sa biznesi me mashtrim po kthehet ne art me vehte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Rrezohet miti i Kafkes se Kristalit,prodhim gjoja i fisit Maya
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Behar Gjoka: Skënderbeu, Simboli dhe miti i tij në letrat shqipe
» Maya: I kemi kënduar nënave, por ato s’bëjnë gjë pa baballarët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: