PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 'Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: 'Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikes   Mon May 07, 2012 5:53 am

'Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikesNe Moncton ne Kanada, graviteti ndjek ligje te reja. Kjo koder e famshme, eshte mbiquajtur kodra magnetike jo me kot!

Kodra, e njohur me emrin "Magnetic Hill", eshte nje prej atraksioneve kryesore ne Monctron, ne Kanada. Monctron e vendosur ne rajonin e Westmorland, ne juglindje te New Brunswick, ka mbiemrin "Hub City" per pozicionin qe ka, si edhe per hekurudhen e saj historike.

Cdo vit kodra magnetike sjell ne Moncton miliarda persona kurioz per te pare dhe per te eksperimentuar fenomenin e jashtezakonshem te ketij graviteti te cmendur ne kete koder. Turistet i fikin motorrat e makinave ne fund te kodres, apo i lene ato te ndezura ne "afoglio" dhe fenomeni qe krijohet eshte qe makinat fillojne te levizin dhe ngjiten ne koder.

Ndersa ata qe e kane shijuar kete fenomen te cuditshem pa patur makinen me vete, pra jane ngjitur ne koder ne kembe, kane deklaruar qe jane ndjere sikur dicka i terhiqte ne rrugen drejt kodres, dhe nese nderronin drejtimin dhe kundershtonin forcen e cuditshme magnetike, e kishin te veshtire te avanconin, sikur dikush ishte duke i frenuar.

Ka shume opinione ne lidhje me misterin e kesaj kodre qe ka terhequr kaq shume vemendjen; ka nga ata qe pretendojne qe ky fenomen eshte thjesht nje iluzion optik ne mase, ndersa disa shkencetare kane hedhur hipotezen qe depozitat e rendesishme te uranit, prezente ne nentoke shkaktojne nje anasjellje te forces se gravitetit dhe si pasoje ndodhin keto efekte te pabesueshme. Megjithate ka edhe nga ata te tjeret qe mbeshtesin hipotezen e forcave te paidentifikuara, dhe qe kane arritur deri aty sa kane hetuar mbi prezencen apo kalimin e UFO-ve ne ate zone.

Ky zbulim magnetik eshte bere qe ne vitin 1931. Ne fundin e Luftes se Dyte Boterore, ky kilometer i rruges i cuditshem u be nje prej atraksioneve te para dhe me te rendesishme turistike dhe lokale.

Ne periudhen e viteve tetedhjete dhe nentedhjete, institucionet kane investuar nje shume te madhe parash per te ndertuar nje pike atraksioni turistesh per te terhequr edhe me shume vemendje ne kete koder; nje fushe golfi, kopsht zoologjik, dyqane suveniresh, dhe nje park ujor.

Megjithate, Magnetic Hill nuk eshte e vetmja ne llojin e saj. Anomali te ngjashme jane verifikuar edhe ne Izrael, pergjate rruges qe te con ne Jeruzalem, prane Djebel Mukaber, ne stacionin klimatik te Schleiden, ne Gjermani, ne Shtetet e Bashkuara, prane Greenfield, dhe ne Kili, e ne nje vend ne Ande te quajtur Quebrada Cardones.

Nese fenomene te tilla jane iluzione optike ne mase apo jane realitet, mbetet akoma per tu zbuluar. Nderkohe, keto fenomene jane akoma nje mister.

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
'Magnetic Hill'', toka qe sfidon ligjet e fizikes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit
» Të respektohen ligjet duke mbrojtur interesat e udhëtarëve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: