PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Legjenda e FETONES

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Legjenda e FETONES   Tue Feb 28, 2012 3:22 amLegjenda e FETONES.

Legjenda e lashtë ka të bëjë me mitin e Rënies së Fetontes. Ajo tregon për një Perëndi qe zbriti nga qielli që ndihmohej nga punëtorë per nxjerrjen e metaleve të artë. Gjatë qëndrimit të tij në mesin e njerëzve,ai u mësoi atyre artin e alkimisë dhe shkrirjen e metaleve.Me pas shkriu një rrotë të madhe prej ari dhe e paraqiti ate si metalin e qerres hyjnore me të cilën transmetonte njohuritë e tij për njerëzimin. Kur Zoti u kthye në qiell,një nga ndihmësit të tij të punimeve te arta,kish grumbulluar mësimet e tij dhe ky ishte Fetone

Legjendat mbi malin Musine dhe Rocciamelone, sjellin ne vemendje një krijesë metalike, që merrte forma të ndryshme sipas dëshirës. Një nga pistat e tij lidhet me legjenden e shpellës së dragoit, brenda malit Musine, ku kjo krijesë "Changeling", fitonte pamjen e një dragoi te madh te artë, i cila mbronte një gur te çmuar të ndritshem jeshil e me potenc të madh.

Miti i Fetones, është një mitologji klasik grek, dhe permendet nga shumë artistë të famshëm ne gjithë koherat, duke përfshirë Hesiodi, Hyginus, Ovid, Aristotelin, Plutarchun, Eusebius, Shën Joan Gojarti, Boccaccio, Antonio dhe Emanuele Astesano Princeton.

Kjo legjendë e pershkruan Fetonen, si birin e Helios (Diellit), dhe Clymenese, bijen e Oceanusit, qe arriti të marrë me dinakeri dhe mendjemprehtësi, dhe te përdori çdo ditë makinen hyjnore për të sjellë dritë dhe ngrohtësi për Tokën Nënë. Megjithse i ati i tij u përpoq për ti mësuar parimet themelore në mënyrë që të perdote qerren e zjarrtë,te tërhequr nga dymbëdhjetë kuajt,ai nuk mund ti kontrollojë ata ne rrugën e vet.

Kuajt moren lemerine, dhe ndoqen itinerarin e zakonshëm,ne zbritje dhe ngjitje nëpër qiell sipas dëshirës, ​​duke shkaktuar fatkeqësi të mëdha ne toke si zjarre, thatësira dhe vërshime, për shkak të ndryshimeve të papritura të temperaturës,nga ndryshimet e herpashereshme te rrugës se tyre të pakontrolluar.

Zeusi, babai i perëndive, i vetëdijshëm për fatkeqësite që ndodhen në terren,për shkak të qerres së Helios, menjëherë nisi një rrufe nga qielli mbi drejtuesin, duke e bërë atë të bjerë. Ai ra në lumin Eridanus, i cili e mirëpriti atë në ujërat e tij, dhe atje ne rrejedhen e tij,Fetone pa nënën dhe tre motrat Eliadi qe vuanin jashtëzakonisht.Zeusi, Babai i të gjitha perëndive, beri mëshirë nga klithmat e grave ne pikëllimin,dhe vendosi t'i shndërroi ato në pemë plepa, ndërsa Elios i dha frenat e qerres se zjarrtë me qëllim qe te vazhdoi udhëtimin e tij të përditshme për të sjellë dritën e duhur dhe ngrohje në Tokë,keshtu shkruhet në Ovid, në Metamorphosis.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Legjenda e FETONES
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Legjenda e Shambhalas
» Legjenda Adem Jashari

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: M I T O L O G J I-
Kërce tek: