PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dragonjtë, mit apo realitet?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Dragonjtë, mit apo realitet?    Sun Apr 29, 2012 12:10 pm

Dragonjtë, mit apo realitet?Fjala Dragua, do të thotë ai që shikon fuqishëm, thekshëm dhe me imponim në sy!
Thonë Kinezët

Dragoi është një qenie të cilën e ndeshim në mitologjinë botërore dhe merë forma të ndryshme mbinatyrore, siç antropomorf gjigand deri dhe gjarpër me krahë. Dragonjtë kanë fuqi shumë të mëdha, sa natyrore po dhe aq jo natyrore në delikates dhe shpirtërore.

Shpeshherë, Dragonjtë shfaqen si roje të thesareve, të sekreteve të jetës dhe të vdekjes, si dhe të pavdekshmërisë. Gjithashtu, si Dragonj të mëdhenj, ata përmenden dhe nga shumë të Urtë të njerëzimit.
Dragonjtë si qenie mitike, me mish dhe eshtra, shfaqen në të gjitha mitologjitë e botës, deri dhe tek ato mitologji të cilat i referohen epokës kur njerëzimi ishte në foshnjërinë e tij. Edhe pse shfaqet, karakteri dhe vetit e tyre ndryshojnë nga vendi në vend, por duhet të theksojmë se kemi të bëjmë me të njëjtën qenie.

Duke vëzhguar me imtësi fenomenin e Dragonjve nga ana shkencore, ndoshta do të mund arrinim në përfundimin se Dragonjtë si qenie ekzistuese, ndoshta ishin të fundit të mbetur pas Dinozaurëve, si dhe ia arritën të shikonin para se të zhdukeshin lindjen e njeriut. Fizionomia e tyre ngjanë me shumë qenie të tjera, sidomos ato fluturuese prehistorike, por jo vetëm atyre fluturuese. Një version i mundshëm biologjik, i Dragonjëve të cilët jetoni deri dhe në ditët tona, është në veçanti janë Kameleonët, të cilët të kujtojnë mikrografi Dragonjsh, por dhe të llojeve të tjera zhapikësh, të mëdhenj apo të vegjël.

Njerëzit e parë, të impresionuar nga prezenca e tyre, i përshkruan ata me karakteristika të cilat në realitet ata nuk i kishin (flisnin si njerëzit, nga goja e tyre dilte zjarr etj. Dihet tashmë zmadhimi dhe keqinterpretimi i tyre nga popullsi të ndryshme laike) dhe kështu ishte e logjikshme që të adhuroheshin si Perëndi. Por, pas zhdukje së tyre, Dragonjtë u bënë akoma dhe më të mistershëm, magjeps dhe të shenjtë për njerëzimin. Ekzistenca e tyre kaloi në një dimension tjetër, duke u ngjitur në Panteonin e çdo populli./albobserver.com/

Dhe të gjitha këto i dedikohen Dragonjve si qenie ekzistuese.

Ndiqni në vijim dy dokumentar kushtuar Dragonjve legjendar:

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dragonjtë, mit apo realitet?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: M I T O L O G J I-
Kërce tek: