PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Prova e re kundër ngrohjes globale

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Prova e re kundër ngrohjes globale   Thu Apr 26, 2012 12:35 pm

Prova e re kundër ngrohjes globaleTemperaturat e planetit kanë qëndruar pothuajse të njëjta në dy dekadat e fundit, tregoi një studim i ri mbi ndryshimin e kushteve metereologjike.

Niveli i përgjithshëm i temperaturave në të gjithë globin pësoi një rritje prej vetëm 0,3 gradësh në mesatare në periudhën 1990-2010, shumë më e ulët krahasuar me rritjen prej 1,4 gradësh që u përjetua midis viteve 1961-90.

Studimi tregoi se në zonat që janë nxehur më shumë të planetit, temperatura është rritur me pak më shumë se gjysmë gradi, ndërsa në zonat me rritjen më të ulët ajo ka qenë prej 0,29 gradi.

Përfundime të tilla tregojnë qartë se pavarësisht teorive për kërcënimin e planetit nga ngrohja globale, pjesë e efektit serë të krijuar prej aktivitetit industrial njerëzor, në fakt nuk është një kërcënim i menjëhershëm dhe mund të mos jetë aspak kërcënim, duke llogaritur se planeti njeh cikle të natyrshëm ngrohje dhe ftohje prej pak gradësh ndër dekada. /Top-Channel/

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Prova e re kundër ngrohjes globale
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sinan Kastrati:Për dhe “kundër” Rugovës
» Vaksinë e re kundër gripit të derrave
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) përballoi çdo sulm të armiqve kundër Mirditës Nga:Tomë Mrijaj
» Gjergj Kabashi: Revoltë shqiptare apo “protesta arabe” kundër aksionit policor “Monstrum” në Shkup

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE ::  K O N S P I R A C I O N-
Kërce tek: