PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arkeologët: Egjiptianët e lashtë kishin telefona celularë, hieroglifi flet vetë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Arkeologët: Egjiptianët e lashtë kishin telefona celularë, hieroglifi flet vetë   Wed Apr 25, 2012 11:40 pm

Arkeologët: Egjiptianët e lashtë kishin telefona celularë, hieroglifi flet vetë

Arkeologët: Egjiptianët e lashtë kishin telefona celularë, hieroglifi flet vetë

Telefon celularë kishin dhe Egjiptianët e lashtë!

Duket e pabesueshme, e paimagjinueshme, por nëse shikoni shumë më me kujdes fotografinë do ta…

Në skicën e lasht, pasqyrohet një egjiptian i lashtësisë, i cili mban në dorë një receptor telefoni.

Në shtypjen që arkeologët i bënë këtij hieroglifi, edhe pse ajo nuk duket aq pastër saç do dëshironin ata, përsëri duket qartë se egjiptiani mban në dorë një receptor telefoni -shigjeta blu- dhe sendi deri në shigjetën e verdhë, është dëgjuesi i receptorit.
Në pjesën e poshtme të fotografisë, egjiptiani duket qarat tek mbanë ushqyesin e celularit (shigjeta e kuqe).

Shikoni gjithashtu se si e mbanë kokën egjiptiani, pak të ngritur lartë, ashtu siç e mbajmë dhe ne sot pa vetëdije, duke u munduar të dëgjojmë dikë i cili ndodhet në anën tjetër të telefonit kur ne atë nuk e dëgjojmë qartë.

Fotografia është një pjesë nga hieroglifi, që pasqyron një skenë të egjiptianit me telefon në dorë. Hieroglifi ndodhet në një piramidë të Egjiptit, në tempullin e Abydors dhe u zbulua nga arkeologu Dr. Ruth Hover.
Ndërkohë shumë të befasuar janë egjiptologët të cilët shprehen të pamundur, për ta ky zbulim, deri në verifikimin e tij të plotë, përbën ndoshta një nga zbulimet më të mëdha në historinë e teknologjisë…/albobserver.com/

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Arkeologët: Egjiptianët e lashtë kishin telefona celularë, hieroglifi flet vetë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtë
» Plisi shqiptar- Lashtësia e kapeles bardhë-PLISIT
» Fotaq Andrea: Ne duhet të flasim me gjuhën e shqiptarizmës e të kulturës sonë të lashtë
» Murat Jashari: Kosova drejt humnerës
» Sokol Demaku: Bisedë më Vera Kurti, mësuese e edukimit special më fëmijët...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: