PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Ura Overtoun

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 30

MesazhTitulli: Ura Overtoun   Tue Apr 24, 2012 7:46 pm

Ura Overtoun; ura e vetevrasjeve te qenve


Overtoun Bridge eshte nje ure shume e bukur e vendosur prane fshatit Milton, ne West Dunbartonshire. Skoci Eshte nje ure shume e bukur dhe e qete, e cila duket si nje ure per kartoline per turistet.

Megjithate kjo ure eshte e mbuluar nga misteri. Ne vitin 1994 nje burre 32 vjecar i quajtur Kevin Moy papritur hodhi femijen e tij nga ura perpara se te tentonte te vriste edhe veten po ne te njejten menyre. Kur autoritetet e pyeten, ai u pergjigj qe ishte i sigurt qe ai ishte Antikrishti, ndersa femija i tij ishte Djalli.

Ka edhe nje mister tjeter edhe me te cuditshem qe lidhet me uren Overtoun; qe ne vitet 1950, te pakten 600 qen jane hedhur dhe kane ngordhur prej asaj ure. Pronaret e tmerruar te qenve kane raportuar qe ishin duke shetitur me qente e tyre mbi ure, kur papritur, qeni i tyre do te kercente mbi parvazin e ures dhe do te hidhej nga lartesia prej 50 feet.

Dhe akoma me e cuditshme se kjo eshte se te gjitha vdekjet, te gjitha hedhjet kane ndodhur ne te njejtin vend. Dhe disa qen qekane mbijetuar nga hedhja, jane hedhur serish. Pra, megjithese me te shumtit ngordhin nga renia, shume prej atyre qe mbijetojne ngjiten serish ne ure dhe hidhen serish, ndonjehere menjehere, here te tjera mbas disa ditesh. Per me teper, duket se shumica e qenve qe jane hedhur kane qene te rracave me hunde te gjate.

Nje numer i madh shpjegimesh mbi misterin e ures Overtoun jane dhene. Disa kane sugjeruar qe qente jane duke u vetevrare, ndoshta per shkak se kane mbledhur shume ndienja depresioni nga pronaret e tyreapo nga vete ura. Disa te tjere ende qe ka dicka qe vetem qente e ndjejne qe eshte duke i tmerruara ata deri ne ate pike.

Nje hipoteze tjeter e hedhur poshte eshte se ndoshta ndonje baze militare apo shkencore ishte duke testuar ndonje tingull aty prane qe vetem qente mund ta degjonin dhe kishte keto pasoja, por mbas kerkimeve as kjo nuk ishte.

Ne nje tentative per te arritur te zgjidhte misterin, kerkuesi RSPB David Sexton, cilesoi qe ne kete siperfaqe ndodhen 3 specie kryesore: minjte, ketrat, dhe vizonet. Psikologu i qenve David Sands me pas drejtoi nje eksperiment per te pare se cila prej ketyre aromave i terhiqte me shume qente. Ne shtate nga dhjete qen, u dallua terheqja per aromen e vizonit.

Vizonet jane shtuar shume ne ne Britani qe nga vitet 1950, qe lidhet pikerisht me vdekjen e pare te nje qeni te raportuar aty. Mund te jete qe qente terhiqen shume nga era e vizoneve, dhe duke mos ditur per renien qe i pret, te hidhen nga ura. Ko do te shpjegonte edhe pse incidentet me se shumti perfshijne qen me hunde te gjate dhe ne dite te bukura me diell.

Por ka akoma dicka qe nuk arrin ta hpjegoje teoria e vizoneve. Perse qente hidhen nga nje pike specifike e ures? A nuk do te mundeshin ata qe te nuhasnin vizonet ne cdo pike te ures? Derisa te gjendet nje pergjigje per keto pyetje shpjegimi nuk eshte i kenaqshem.

Eshte edhe nje pyetje tjeter qe kerkon pergjigje. Pse disa qen pasi jane ne toke mbas renies, shpesh kthehen serish mbi ure dhe hidhen serish ne vend qe te ndjekin vizonet? Apo edhe pse ka nje numer shume te madh vizonesh neper Skoci, ato kane keto efekte mbi qente vetem ne kete ure?

Ne nuk e dime, dhe asnje pergjigje e kenaqshme nuk eshte dhene deri tani. Prandaj ura Overtoun eshte ende nje mister.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Ura Overtoun
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: