PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arkeologët u impresionuan aq shumë kur zbuluan “Librin e të Vdekurve”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Arkeologët u impresionuan aq shumë kur zbuluan “Librin e të Vdekurve”   Mon Apr 23, 2012 10:38 pm

Arkeologët u impresionuan aq shumë kur zbuluan “Librin e të Vdekurve”, saqë u ra të fikëtArkeologët u impresionuan, u besuan dhe… kur zbuluan pjesët e fundit nga i famshmi libër “rw nw prt m hrw” i 1420-ës para erës së re, që u zbulua krejt rastësisht në muzeun e Queensland.
I kërkoni ato pjesë me një mani të pa imagjinueshme, me një etje të pashtershme, për një shekull rresht, pasi besonin se kështu me të mund të zgjidhnin misterin e jetës pas vdekjes…

Ndërsa Egjiptologu i Muzeut Britanik, Dr. John Taylor, i ra të fikët, kur kuptoi se kishte në duar 100 pjesët që mungonin për të plotësuar “Librin e të Vdekurve”, i cili sipas legjendës, përmbledh koleksione përmbajtëse dhe 200 lutje magjike të cilat mund të përdoren nga të vdekurit në jetën pas vdekjes.
Kemi të bëjmë me një manual, që do të udhëheq të vdekurit në provokimet e ndryshme që do të ndeshin në Botën e Poshtme! (Ntouat).

Provokimi më i vështirë, ishte peshimi i shpirtit i të vdekurit, që bëri Zoti, Anouvis.
Shpirti peshohej në lidhje me Pendët e të Vërtetës dhe të Perëndeshës Ma’at.
Nëse zemra ishte më e lehtë se Penda, i lejoje të avanconte në jetën tjetër, nëse jo, atëherë gëlltitej nga përbindëshi Ammit, një kombinim Krokodili, Luani dhe Hipopotami.


Zbulimet e reja, konsiderohen si pjesët e fundit të mbetura jashtë koleksionit të plotë, pra ato ishin fletët e fundit të papirusit të “shenjtë”, që sipas arkeologëve arrin në 20 metra gjatësi dhe i përket krijuesit të Tempullit të Amun, Amenhotepi (i cili u shpall Faraon, kur ishte ende fëmijë dhe mbretëroi rreth 39-vjet).

Pjesët e tjera të papirusit ndodhen në koleksionet e muzeve më të famshëm të botës, siç Muzeu i Arteve në Boston dhe MET të New York-ut.
Arkeologët që po studiojnë këto papirus me një intimitet shumë të madh, por ata ende nuk kanë mundur t’i përgjigjën pyetjeve të tyre për vazhdimin e Jetës pas Vdekjes, kryesisht për shkak të mungesës ës fletëve të fundit të papirusit.

Specialistëve, historianëve dhe arkeologëve do t’u duhen shumë vite akoma studimi, që të mund të deshifrojnë Librin e të Vdekurve, por ata pohojnë se ka shumë gjasa që të ndeshen me surpriza shumë më të mëdha nga ato të cilat dinë apo mundët hamendojnë sot, ndoshta zbulimet e tyre mund ë jenë shokuese për njerëzimin: “Ndoshta mund të kemi të bëjmë me zbulimin më të madh të shekujve të fundit; sekretin e Pavdekshmërisë së Shpirtit”, nënvizohet në raportin e arkeologëve./albobserver.com/

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Arkeologët u impresionuan aq shumë kur zbuluan “Librin e të Vdekurve”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anë të mira dhe më shumë pasoja negative
» Shqipëria ka shumë përparësi për turistët evropianë
» Besi Bekteshi: Falja nuk është kulturë e demokracisë shqiptare, por standard që nuk do ta plotësojmë edhe për shumë vite
» Kush Tradhëton më shumë Femra apo Mashkulli ?
» FJALIMI i Azem Hajdarit në vitin 1992: Unë di shumë, ndaj duhet të zhdukem. Jam viktimë e kësaj diktature të re

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: