PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Dritat misterioze Min Min

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Dritat misterioze Min Min   Mon Apr 23, 2012 9:58 am

Dritat misterioze Min MinBehet fjale per nje fenomen krejtesisht te pa spiegushem, i cili ndodh ne afersi te nje qyteti Austrialin me emrin Boulia te Queenslandit.

Shpesh here ne afersi te vorrezave te ketij qyteti shfaqen drita qe dalin ng toka e ngjiten drejt qiellit.

Ky fenomen ka filluar te duket rreth vitit 1912.Shume njerez te shkences,te religjioneve apo dhe te zakonshem jane marre me studimin e zberthimin e ndodhise fenomenale,por deri me sot vec hipoteza dhe asnje spiegim shkencor real

Dëshmitarë thonë se dritat jane të ngjashme me fenerët e një makinë në lëvizje në 200 km/ora.Madhësitë e tyre janë shpesh të ndryshueshme, duke filluar nga ato të një elektriku doretë thjeshtë deri ne ato të dritave te makinave, ose edhe më të mëdha,sa nje shalqi.

Një nga përshkrimet e para te dokumentuara per femomenin daton në 1941, kur një agjent burse, udhëtonte ndërmjet qyteteve të Boulia dhe Warenda,vërejti se në vendin që ishin varrezat Min Min,dilte një lloj shkëlqim që niste nga një varr: ai rritej në madhësi sa te nje topi futbolli, pastaj fluturonte në qiell duke u zhdukur drejt Boulia,si nje pishtar në udhëtimin e tij të gjatë.

Dritat e pazakonta shkaktonin probleme ne kompanite lokale te mbarshtrimit te bagetive,si trembje te kafshëve, duke shkaktuar panik reagime të papritur dhe efekte fiziologjike, të tilla si ndërprerja te prodhimittë qumështit në lopë. .

Edhe shkrimtari vendas Henry Lamond, nga Walkabout,tregon për një përvojë të gjatë qe ka ndodhur në fëmijërinë e tij, kur në vitin 1912 një top pa dridhje te dritës,me ngjyra dhe cilesi joreale,fluturonin ne qiell, pothuaj si entitete shpirtëror.

Ato,vazhdon autori,kur dilnin jashtë,ishin si një fije drite e hollë llambe, ne venitje deri ne mosqenie.Gjatë viteve shkenca është përpjekur të shpjegojë këto ngjarje të jashtëzakonshme:

Shkencëtari Paul Deveraux sugjeron prejardhjen e tyre si një sasi të vogël të energjisë të brendshme të kores se Tokës te shkaktuara nga tërmetet sizmike. Derr Persinger në 1986 sugjeroi hipotezën e nje fusheelektromagnetike,qe përforcohet nga prania e gjysmëpërçuesve te disa mineraleve në zonë.

Jane propozuar zgjidhje të tjera por te pamundeshme per ti besuar,si koloni zogjesh te ndritshem nga Vietnami, xhepat e gazit ne toke qe vet ndizen, drita qe reflektohen nga horizonti, rrufe, ose ‘fshikuj’ tymi e gazi nga mbeturinat apo plehrat organike.

Ajo që mbetet e pashpjegueshme eshte se si mund të lëvizin këto drita me lëvizjet e tyre shumëspecifike, apo çfarë lloji të energjisë si karburant harxhojne.Dhe perseri ato ”llamba”me shfaqjen tyre vazhdojne të gjenerojnë shqetsime te vazhdueshme në jeten e banorëve të Queenslandit.

_________________
Ç'do gabim Eshte PSIM - Ç'do psim Eshte MSIM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dritat misterioze Min Min
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: