PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thenie inspiruese

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
gjinkall
VizitorMesazhTitulli: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:39 pm

Thenie inspiruese

Dedikuar…
Atyre që qajnë natën, pasi të tjerët flenë dhe të mos ti dëgjojnë…
Dedikuar atij që vuan, por që qesh me të tjerë duke u shtirur sikur nuk ka asgjë…
Dedikuar atyre që gabojnë në jetë por gjejnë akoma force që të riprovojnë…
Dedikuar atyre që fshijnë lotët e mikut, dhe nuk kërkojnë asgjë në këmbim…
Dedikuar syve të tu që tashmë po lexojnë , por që pas një ore do e kenë harruar…
Po nuk ka rëndësi: sepse jeta është vetë kështu !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:41 pm

"Sekreti i ekzistencës njerëzore nuk qëndron vetëm në të jetuarin, por edhe të dish se për çfarë të jetosh."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:42 pm

I mençuri është pyetur: Cila është gjëja më e çuditshme te njerëzit?
Është përgjigjur;

Njerëzit mërziten nga fëmijëria, nxitojnë të rriten , më pas shpresojnë të kthehen të vegjël (fëmijë) përsëri.

Humbin shëndetin e tyre për të mbledhur para, më pas shpenzojnë para për të rifituar shëndetin.

Mendojnë për të ardhmen me shqetësim, dhe harrojnë të tashmen, nuk e jetojnë të tashmen e as të ardhmen ( i humbin të dyja).

Jetojnë sikur kurrë nuk do të vdesin, dhe vdesin sikur nuk kanë jetuar asnjëherë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:43 pm

Dishepulli i ri i një filozofi të mencur mbërriti në shtëpinë e tij dhe i tha- "
Mjeshtër, një miku juaj po fliste keq për ju".
-Prisni e ndërpreu filozofi.
A e kalove nëpër 3 sita atë që do të më thuash?
- Nëpër tre sita ??
-Po … Sita e parë është e "Vërteta"!
A je I sigurt se ajo që do të më thuash është plotësisht e vërtetë?
-Jo . E dëgjova të disa komshinj që po e komentonin.
-Të paktën do ta kesh kaluar në Siten e dytë që është Mirësia.
Kjo që do të më thuash a është e mirë për ndonjë?
-Jo, në të vertetë jo. Përkundrazi.
-Pa shiko!
Sita e tretë është domosdoshmëria.
A është e domosdoshme të më thuash atë që kaq shumë të shqetëson?
-Të them të drejtën jo.
-Ateherë, tha filozofi -nëse nuk është e Vërtetë, as e Mirë , as e Domosdoshme...
ta varrosim ne Harresë...!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:44 pm

Më pëlqejnë njerëzit që lenë gjurmë...Jo plagë...!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:44 pm

Mbaje mend: gjithçka që po të them, nuk është ajo çka që dua të të them.Gjithçka që po të them nuk ka të bëjë fare me të vërtetën, sepse e vërteta nuk mund të thuhet! Gjithçka që po të them është si një çekiç që godet mendjen tënde. Po u zgjove, do ta shohësh të vërtetën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:46 pm

Jeta nuk pati qëllimin të na bënte qënie perfekte. Kushdo
qoftë apo pretendon të jetë perfekt se ka vendin këtu, por
në muze...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:47 pm

Në përgjithësi pranoj pa problem thashethemet e të
gjithëve dhe pa asnjë problem i lë të shkojnë ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:49 pm

Mos shqetëso për ata që të kanë lënduar , për ata që të kanë përdorur , ndërkohë që ke dashur ; çdo veprim i keq është në dëm të atij që e kryen , jo atij që merr ...prandaj në jetë dhuro gjithmonë dashuri ....edhe nëse do të marrësh në kthim vetëm të këqija beko mos mallko !!
Dashuria e vërtetë , ose mirësia në vetvete , nuk do të ndalet duke kundërvepruar , por depoziton një farë në zemrën e atyre që nuk kanë sy për të parë dhe kuptuar ...!!
Koha do të jetë substanca që do ta ndihmojë në rritjen e saj !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:50 pm

Kur i bën nder një tjetri shkruaje në rërë që ta marri deti... e nëse dikush ju ben nder gdhendeni në gur që mos ta harroni kurre...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:51 pm

Të qeshësh shpesh..., të fitosh respektin e njerëzve inteligjentë dhe dashurinë e fëmijëve, të dëgjosh kritikat e sinqerta dhe të durosh tradhtinë e miqve jo të vërtetë, të vlerësosh bukurinë, të zbulosh anët pozitive tek të tjerët, duke e bërë botën pak më të mirë... të dish se qoftë edhe një person i vetëm ka qenë i kënaqur nga fakti i ekzistencës tënde. Ja, kjo do të thotë të kesh sukses.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:52 pm

...Heshtja dhe buzëqeshja janë dy fjalë shumë të fuqishme: buzëqeshja është mënyra për të zgjidhur shumë probleme, dhe heshtja për të shmangur shumë probleme...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:52 pm

Të dashurova ty për të harruar dikë... tani nuk mund të dua asnjë për të harruar ty...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:52 pm

Sa dakort jeni me thënien : Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasin...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:53 pm

'..Unë nuk kam talent për të krijuar miq të rinj, por më mjafton zotësia për besnikëri ndaj miqëve të vjetër...'
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:53 pm

Sa më i madh të jetë shpjegimi aq më e madhe është gënjeshtra...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:54 pm

"Jeta duket si një livadh ku mbijnë lule shumëngjyrëshe, por më e rëndësishme nga të gjitha është lulja e miqësisë."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:54 pm

Krimbi kurrë ndonjëherë nuk zgjedh për të jetuar në një mollë të kalbur...ai gjithmonë zgjedh një mollë të mirë për ta kalbur...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:54 pm

Duke shpresuar që të jetë i lumtur, shpesh njeriu kërkon
lumturinë për disa orë për ta vuajtur më pas në përjetësi...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:55 pm

Durimi është i hidhur...mirëpo sjellë fruta të ëmbla..!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:55 pm

Duhet të jesh vërtet i çmendur për të bërë projekte për një jetë
që është mëse e sigurtë që do
të mbarojë ...
I çmendur ose i dashuruar ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:55 pm

Shokët më të mirë të udhëtimit janë librat: ata flasin kur ke
nevojë, heshtin kur duhet heshtur. Të bëjnë miqësi pa
qënë të bezdisshëm. Japin kaq shumë pa kërkuar asgjë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:56 pm

Ndonjëherë jeta është e mbushur plot çaste të bukura .
Të shpejta dhe të mrekullueshme .Ndoshta jetohet vetëm për to . Për këto pak çaste . Pjesa tjetër e kohës na shërben për t'u ndjerë të kënaqur që i kemi jetuar ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:57 pm

Prej vitesh prita që jeta ime të ndryshonte,ndërsa sot di, se ishte ajo që priste të ndryshoja unë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkallaNumri i postimeve : 48
Pikët : 73
Reputation : 3
Join date : 21/04/2012

MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   Sat Apr 21, 2012 10:57 pm

Pengesa më e madhe është frika ... Ndjenja më e keqe është inati ... Gabimi më i madh është dorëheqja...!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Thenie inspiruese   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thenie inspiruese
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Thenie nga Personalitete te Ndritura Shqiptare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: OKULTIZEM :: S P I R I T U A L I T E T-
Kërce tek: