PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit   Tue Apr 17, 2012 7:23 pm

Mary Lake, fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit Queen Anne


Kush eshte fantazma me miqesore ne San Francisco?Nese pergjigja juaj ishte Casper, atehere ju gaboheni. Fantazma me miqesore ne San Francisco eshte Miss Mary Lake dhe shtepia e saj eshte bere Hoteli historik Qeen Anne.

I vendosut ne kodren e qete Nob Hill te San Francisco-s, Hoteli Queen Anne nuk duket ven i pershtatshem per fantazma. I qete dhe shume i kendshem, nuk u jep aspak kalimtareve aty prane idene e nje vendi me fantazma.

Kur kyn ne deren kryesore, mund te habitesh nga dekori autentik, i zbukuruar dhe ne nje fare menyre edhe pak ngjethes, i stilit Viktorian. Shume prej njerezve mund ta ndjejne menjehere qe hoteli ka fantazma. Megjithate duket sikur Hoteli Queen Anne dhe fantazma e tij leshojne ne ngrohtesi qe duket sikur i fton vizitoret qe te rrine, te relaksohen dhe te mos i tremben asgjeje aty.

I ndertuar ne shkullin e 19, Hoteli Queen Anne eshte shume ndryshe sot nga si ka qene ne fillimet e tij. Megjithese shume gjera kane ndryshuar tek Hoteli dhe edhe tek vete lagjia ku eshte vendosur, fatazma qe gjendet ne hotel eshte nje kujtim i rrenjeve te verteta te hotelit.

Hoteli Queen Anne eshte ndertuar ne fillim ne vitin 1890 per Senatorin James Fair (i vili me vone ndertoi Hotelin Fairmont). Fair kishte mbledhur shume pasuri nga situata e argjendit ne Nevada dhe e perdori pasurine e tij per tu vendosur ne San Francisco. Per shkak se ai i donte shume vajzat e tij dhe deshironte qe t'i kishte prane, ai pagoi per ndertimin e nje shkolle ku ato te mund te edukoheshin.

Pasi ndertimi perfundoi, ai punesoi nje pre edukatoreve me te mira te qytetit, Mary Lake, per te drejtuar shkollen dhe per tu marre me edukimin e vajzave. Mary Lake e bente me pergjegjesi punen e saj dhe ishte e dedikuar ne berjen e vajzave gra te pavarura qe do te ishin qytetare model per komunitetin.

Ajo kujdesej me perkushtim per vajzat dhe ishte strikte. Vizitoret duhet te aprovoheshin nga shkolla dhe asnje prej vajzave nuk mund te largohej pa nje person qe e sshoqeronte. Mary padyshim qe e bente kete gje ne menyre qe vajzat te perqendroheshin vetem tek studimet e tyre.


Megjithese shkolla ishte e suksesshme dhe prodhoi gra te jashtezakonshme, ajo u mbyll vetem nente vjet mbasi ishte hapur. Besoet se Fair e mbylli shkollen shume shpejt mbasi vete vajzat e tij u diplomuan, duke qene se ato ishin arsyeja qe shkolla u hap ne fillim ne fakt.

Pasi shkolla u mbyll, Mary Lake u largua nga San Francisco. Eshte e paqarte se ku shkoi ajo apo cfare beri me vone.

Ne vitet pas mbylljes se shkolles, ndertesa kaloi ne shume duar. Me ne fund, ne vitet 1980 ajo u ble, u reastaurua dhe u rihap si Hoteli Queen Anne.

Nderkohe qe fantazma ndjehet ne te gjithe ndertesen, pjesa ku fokusohet me shume eshte ne dhomat 410 dhe 414. Dhe nga keto te dyja fantazma duket se preferon me shume dhomen 410. Kjo ndodh ndoshta pe rfaktin se gjate periudhes kur ndertesa ishte nje shkolle per vajza, 410 ishte suita e Mary Lake dhe permbante zyren e saj dhe rezidencen e saj.

Shume vizitore te Hotelit Queen Anne kane takuar ate qe ata besojne te jete fantazma e Mary Lake. Ata qe e kane takuar thone se ajo edhe si fantazem duket se kujdeset per njerezit ashtu si kujdesej per vajzat ne jeten e saj.

Vizitoret e hotelit kane raportuar valixhet e tyre qe hapen dhe rrobat qe jane vene ne vendet e tyre ne menyre te mistershme, ju jane nderruar jasteket ne menyre te mistershme, dhe me e zakonshmja, nese kane patur ftohte gjate nates, jane zgjuar me nje batanije ne mengjes.

Hoteli Queen Anne eshte nje vend interesant qe mundeson nje fantazem qe nuk eshte kercenuese apo e frikshme. Fantazma esht enje kujtim i te kaluares se hotelit, dhe nje sigurim qe per sa kohe ju jeni brenda mureve te Quen Anne, Mary Lake do te jete aty qe te kujdeset per ju.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Fantazma qe kujdeset per klientet e Hotelit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: