PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Frikë në rritje për uljen e nivelit të O2 në atmosferë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Frikë në rritje për uljen e nivelit të O2 në atmosferë   Tue Apr 17, 2012 7:46 am

iFrikë në rritje për uljen e nivelit të O2 në atmosferëPervec faktit qe dihet se dinosuret u zhduken nga perplasja e nje asterodi ne toke,nje fakt tjeter qe mund te kete cuar ne zhdukjen e tyre ka qene dhe ndryshimi i nivelit te oksigjenit ne atmosferen e asaj periudhe.

Mendohet qe ne ato periudha te hereshme,niveli i O2 ne atmosfere te kete qene rreth 31 %,nga 21% qe eshte sot.Por shkencetaret bejne analogji se mund te kete qene renia e menjehershme per shume arsye e disa % te nivelit te oksigjenit,qe coi ne rrenimin e dinosaureve si dhe fiereve gjigande.

Nisur nga keta faktore qe nga viti 1995 një frikë e vazhdueshme ka qenë ne mjediset shkencore per uljen e nivelit te oksigjenit ne planetin tone..

Por, a ka ndonjë te dhene te sakte se niveli i oksigjenit në Tokë eshte ne renie nga normat e rregjistruara(sot dihet qe oksigjeni perben 21% te gazrave ne atmosfere),qe mund te na beje me ‘gulc’? Dhe a ka faktorët qe te jene përfshirë në të vërtetë, ne ndonjë efekt në uljen e nivelit te oksigjenit në ajrin tonë?

NOAA ka mbledhur një sasi të konsiderueshme të të dhënave për nivelet e dioksidit të karbonit dhe rritjen e tij në atmosferë,mbasi niveli i dioksidit të karbonit,sipas perfundimeve te tyre është rritur në mbarë botën, dhe në korrelacion te kundert, nivelet e oksigjenit nuk janë rritur ndjeshëm.

Ka rezultuar nga shume studime,qe e shohin thjesht se dioksidi i karbonit është një gaz helmuese,që mund të shkatërrojë përfundimisht jetën në Tokë, por nga ana tjeter dioksid karboni është edhe elementi jetesor që bimët përdorin për tu zhvilluar.

Kjo nuk do të thotë qe një rritje e konsiderueshme e nivelit te dioksidit të karbonit është duke na bërë një shërbim ne të gjitha ekosistemet e gjithë botes, por një rritje mund të shihet vërtetë e rëndësishme për jeten bimore në mënyrë që ato të mbijetojnë.

Por a është rënia e oksigjenit e konsiderushme ne ato nivele,qe ne duhet te alarmohemi?

Jo, thonë shumë shkencëtarë të cilët janë duke studiuar,e që thonë se nivelet e oksigjenit nuk reflektohen me perqindje,por me nje te milionin e perqindjes.

Sipas ketyre shkencetarve do të thotë se ndoshta në 2000 vitet e ardheshme,kjo ulje mund të ketë një efekt të rëndësishëm ne atmosfere e si rezultat direkt ne zhdukjen e jetes ne toke.

Por mund qe niveli i oksigjenit të humbasi tërësisht? Jo, thonë ekologjistët që sugjerojnë se në ekosistemet e medha te tokës, ne nuk duhet të shikojmë vetëm në nevojat për konsum njerëzor, por në të tera speciet e tjera që përbëjnë bazën e zinxhirit ushqimor që në fund të fundit efektet tek njerëzit do te jene qoftë drejtpërsëdrejti apo tërthorazi.

Zonat e një rëndësie te vecante,ne humbjen e nivelit në këtë drejtim janë oqeanet,që shpesh duhet të shikohen në mënyra të ngjashme me ekosistemet e tokës se thatë.

Pra, kur dëgjoni se niveli i oksigjenit eshte në rënie me ritme alarmuese, duhet të jeni të shqetësuar? Në afat të shkurtër ka dëshmi,se shumë pak do te jene efektet në jetën tonë. Por kjo është e gjitha një çështje e qëllimeve.

A do të kemi përfundimisht një Tokë të prekur thellë nga nje sosje te oksigjenit? Përgjigjja per kete pyetje,per studio shkencore me emer, bëhet një mundësi teper shqetësuese.

kuriozitete-enigma.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Frikë në rritje për uljen e nivelit të O2 në atmosferë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sami Repishti: Zbrazëtia shqiptare më ngjall frikë!
» “Jam mysliman, mos ki frikë”
» "Mbahu nëno, mos kij frikë, se ke djemtë në Amerikë!"
» Dritan Dajti, studenti që u kthye në frikën e policisë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: