PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Bima misterioze qe shkrin shkembin !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Bima misterioze qe shkrin shkembin !   Mon Apr 16, 2012 10:45 pm

Bima misterioze qe shkrin shkembin !


Qe ne kohrat me te hershme njerzit kanë ndërtuar vepra kolosale, duke përfshirë edhe piramidat në Egjipt dhe ndertesat megalithice në Amerikën e Jugut. Shumë kanë menduar se si ishte e mundur për të ndërtuar vepra të tilla në të kaluarën e largët me mjete të kufizuara në kohë.Objektive, pasi disa gjëra kanë gjetur një shpjegim të arsyeshëm, të tjera mbeten në errësirë të plotë.Nëse mendoni ndertimet megalithice te Machu Pichu, e nuk mund, dhe nuk jeni habitur dhe te pyesnit veten se si ishte e mundur për të ndërtuar vepra madheshtore në majë të një mali.Si është bere e mundur transporti i blloqeve qindra tonë në një mal? Dhe jo vetëm. Disa nga këto blloqe janë formuar në mënyrë të veçantë, që të mund të puthiten me blloqe shtesë,per lidhjen e murit. Dhe te mos harrojme një detaj të rëndësishëm: popujt e Amerikës së Jugut nuk kishin zbuluar rroten!Kuptohet se ne kete rast problemi eshte ende me i komplikuar , nuk ka mjete transporti, karruklla,vinca apo pajisje të tjera që përfshin përdorimin e sistemit rotor.E gjithë kjo ka shkaktuar një mijë hipoteza, duke përfshirë alienet, perëndite ose fuqite magjike. Në një nga teorite e dijetarit Peter Tompkins shpjegon se ideja e tij është e denjë dhe nuk vë në pikëpyetje fenomene paranormale apo aliene..Në një intervistë te dhënë, Tompkins thote nuk ekziston asnjë provë me të cilët mendohet se jane ndërtuar piramidat, në cilën moshë, sidomos të gjithe egjiptologet zyrtare nuk jane bazuar në dëshmi por vetëm në supozime të caktuara.Duke u nisur nga keto fakte,Tompkins ka shpjeguar idenë e tij se si ishte e mundur për të ndërtuar këto vepra megalithice.Ai ka folur për ekzistencën e një bime të kuqe shtatlartë rreth 25 cm ose më pak, në gjendje për të lengezuar gurin dhe pastaj ta rigrupoj në format e deshiruara.Ideja është që duke e ditur vetite e kesaj bime, jane ndërtuar disa kuti,jane mbushur me gurë dhe pastaj eshte hedhur ekstrakti i kësaj bime duke e kthyer gurin në një formë të lëngshme dhe pastaj presin që gjithçka të kthehet në formë të ngurtë.Kështu, ju eshte dhene forma dhe madhesia e gjithe atyre blloqeve të mëdha ne formën e dëshiruar dhe ne vendin e duhur . Kjo sigurisht do të perjashtonte faktoret e jashtem si aliene apo forcat paranormale.Vendosja e këtyre gurëve te medhej ne forma rregullta dhe të drejte është e vështirë të imagjinohet, ndërsa teoria e Tompinks, kete e shpjegon qarte dhe kuptushem.Problemi është që të provohet ekzistenca e kesaj bime barishtore te kuqe Studiuesi përmendi disa dëshmi per kete fakt.E para daton gati 2 shekuj më parë dhe është një legjendë e shkruar nga një udhëtar amerikan në Boston që tregon se si ata kane ndërtuar tempujt e medhej te Mesoamerices në sajë të një fabrikë misterioze.Një dëshmitar i dytë daton rreth viteve 900 dhe eshte shkruar nga një anglez. Në udhëtimin e tij me kalë anglezi është i detyruar të eci ne kembe sepse kali ishte i gjymtë. Është e qartë se ishte veshur spic,dhe duke ecur me veshtersi neper nje livadh shkel disa bime misterioze te kuqe qe nuk i kishte hasur asnjeher ne jeten e tij. Një tjetër histori tjeter tregohet për një prift i cili e ka kaluar shumicën e jetës së tij në kërkim të një zogu misterioze, shume te vogel, i cili ka aftesine te gërmoj folenë në shkëmb me ndihmën e nje bari te kuqe.Ai merrte një pjesë të barit në sqepin e tij dhe me te ferkonte shkembin duke e shkrire ngadalë për të formuar një zgavër të përshtatshme për të kontrolluar folenë.Këto janë legjendat historike, por nuk ka asnje provë te mëtejshme, qoftë se në mënyrë indirekte.Ekziston dhe eksperimenti i Davidovits një dijetar e inxhinier shkembinjesh i cili ka arritur te shperbeje shkëmbinj gëlqerorëAi studioi rërë në Giza dhe ka gjetur se lloji argjile e cila duke u perzier me një kripë, gëlqere dhe ujë,ka arritur te ndertoi blloqe shumë të ngjashme me ato të piramides se madhe. Edhe ky nje argument per mynyren e ndertimit te piamidave te Gizes,por indirekt verteton hipotezen e Tompinks.Dallimet në mes të dy teknologjitë janë në njërën anë një betoni e shpikur nga njeriu ngakombinimi i lendeve toksore ne formimin e blloqeve te medhenj dhe nëpërmjet barit që mund të shkrije guret .

Tani ne duhet te presim provat per te vertetuar te dyja tezat.Në të vërtetë, duke marrë parasysh numrin e madh te ndertimeve megalithice te kryer nga njerëzit,ne Ameriken e Jugut supozohet të jetë shfrytëzuar masivisht perdorimi i kesaj barishte që e coi mbijetesen e ketyre popujve ne maja te maleve sic eshte ndertimi Mchu Pichu-sZbulimi i këtij barishte do te conte ne ndryshimë te te gjitha teorive te deritanishme,per civilizimet e lashta,e në lidhje me atë që tani duket absurde,ato të kthehen ne një argument e shpjegim racional.Peter Tompkins u lind në vitin 1919 në Gjeorgji, por shumicen e fëmijërise se tij e kalon në Toskanë.Filloi studimet e tij në Harvard, e gjate shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore përfundoi në Evropë si një korrespondent për disa gazeta para se te hynte në shërbimet sekrete të SHBA.Në fund të viteve dyzet kthehet në SHBA, duke vazhduar për të punuar në gazetari dhe studjon ndërhyrjet amerikane në Itali.Ka studiuar lidhjet mes fashizmit dhe masonerise,midis fashizmit dhe Kisheskatolike, dhe përshkruan marrëdhëniet midis Churchillit dhe Musolinit.Krahas punës historike per Luften e Dytë Botërore, ai u bashkua me dijetar të civilizimeve të lashta, të tilla si egjiptianet, apo edhe meJohn Anthony West, studiues i cili i propozoi një punim ne ridatimin e Sfinksit dhe te piramides se Gizës. Ka publikuar nje liber në Itali, një libër të bukur “Magjia e obelisqeve”.

kuriozitete-enigma.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bima misterioze qe shkrin shkembin !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: