PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Eshtë gjetur një statujë e çuditshme egjiptiane

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Eshtë gjetur një statujë e çuditshme egjiptiane   Thu Apr 12, 2012 10:46 am

Eshtë gjetur një statujë e çuditshme egjiptianeNjë ekip arkeologësh kanadez ka zbuluar një statujë të rrallë prej druri,te faraonit Abidos,Egjipt.

Disa të dhëna sugjerojnë se ky mund të jetë një përfaqësim i Hatshepsut-it – monarku me i madh i cili mbretëroi në Egjipt rreth 3,500 vjet më parë, i cili me vone u fshi pothuajse nga historia,nga mashkulli pasardhës Thutmose III.

Studiuesit në Universitetin e Torontos, të udhëhequr nga Mary-Ann Wegner dhe arkeologu Pouls, kanë zbuluar edhe dy ndërtesa fetare, të panjohura më parë dhe me dhjetra mumie dhe fosile te kafshëve, duke përfshirë mace, dhen dhe qene.Nuk është e sigurt ne se statuja është e nje femre, thotë Pouls Wegner, por dallohet si e tille nga disa modelime delikate të mjekrës.”

Këto modelime janë të rezervuara zakonisht për subjektet femra në artin egjiptian. Por Hatshepsut eshte përshkruar tradicionalisht si një faraon mashkull ne Egjipt, vazhdon Pouls Wegner, këto të dhëna janë përdorur shpesh nga ekspertë për të konfirmuar identitetin e tij në statuja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Eshtë gjetur një statujë e çuditshme egjiptiane
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shyhrete Behluli është sëmur !
» Nedim Vlora: Varri i djalit të Ismail Qemalit nuk është gjetur akoma

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: