PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Triora, qyteti i shtrigave

Shko poshtë 
AutoriMesazh
LaNiGc

avatar

Numri i postimeve : 682
Pikët : 2452
Reputation : 291
Join date : 23/03/2012
Mosha : 30
Vendodhja : DIGITAL OCEAN

MesazhTitulli: Triora, qyteti i shtrigave   Wed Apr 11, 2012 4:34 am

Triora, qyteti i shtrigaveTriora,nje qytet ne veri te Italise, është titulluar qyteti i shtrigave ne përsosmëri,kurre me pare ai nuk ishte asgjë,por ketu u themelua Muzeu i etnografise dhe i magjive.Rreth viteve 500 ,ne Triora kishte shpërthyer nje krize e forte urie, kështu që filloi një persekutim(gjueti e shtrigave) që përfundoi në një proces të përgjakshme,ku u masakruan mbi 250 gra te njohura si shtriga.

Kjo është bere për shkak se në të kaluarën, qyteti ka gëzuar shumë histori shtrigash, magjistarësh dhe demonësh. Siç ka ndodhur shpesh në të kaluarën, në kohë zie urie apo epidemish, ishte e zakonshme për të gjetur një fajtor dhe zakonisht akuzoheshin hebrenjtë, të huajte ose dyshohej për gra qe merreshin me shtrigeri e qe sillnin fatkeqesi.

kuriozitete-enigma.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Triora, qyteti i shtrigave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 ::  E N T I T E T E-
Kërce tek: