PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Krijimizmi dhe evolucioni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
The HitmanNumri i postimeve : 10
Pikët : 22
Reputation : 0
Join date : 26/02/2012

MesazhTitulli: Krijimizmi dhe evolucioni   Wed Apr 11, 2012 2:01 am

Krijimizmi dhe evolucioni

Keni vërejt se pothuajse gjithë besimtarët mysliman apo krishter nuk pranojnë teorinë e evolucionit vetëm se nuk asht përmend në profecit e tyne.

Edhe pse mjaft fosile janë gjetë të llojeve të ndryshmë të paraardhësve tanë si homo sapiens apo Neanderthalëve etj (për më shumë të dhëna: http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolution; ata ma përpara besojnë se ato janë të rreme sesa me dyshu pak në një para-gjykim të tillë. Mesa dukët ky gjykim më shumë mbështetët në autoritet (shumica, feja) sesa në logjikë. Pyete ndonjë mohues të kësaj teorie çfarë di për evolucinin, dhe mos u çudit nëse asht larg përgjigjes të sakt.

Ata më përpara besojnë se njerëzimi e ka prejardhjen prej dy njerëzve. Adamit dhe Eves/Ademit dhe Havës të cilët e populluan gjithë planetin. Si? Me fëmijët e tyre tu ba incest (marrëdhënie seksuale me lidhje gjaku)?

Myslimanët diskutojnë se Hava e Ademi kishin 140 fëmijë, 70 djem dhe 70 vajza për mos me u përzi gjaku psh djali i parë do bënte seks me motrën e 70 (sa vjeç ke dallimi?)... Por këtu tregohet një pasaktësi serioze shkencore. Meqë secili fëmij bart gjysmën e gjeneve të nënës dhe gjysmën tjetër të atit. Kështu që mundësitë e shkaqeve me mutacioneve gjenetike janë hiç ma pak se 80%.

Si prej ni çifti të njejt mundën me ardh me qinra rraca të ndryshme në botë? Vetëm Evropa ka 4 rraca kryesore të cilat ndahen në dhjetra nën-rraca tjera. Dhe dallimet janë të klarta dhe e pamundun asht me ngja ato me njëra tjetrën pa përzierje përderisa nuk kan me evolu për me ju përshtat ambientit.

A dukët e gjithë kjo si gjykim i mbështetun në logjikë? Nuk ma merr mendja.

E çka për gjithë ato fosile që janë zbulu që datojnë në kohë të ndryshme, dhe vërehet një ndryshim për me iu përshtat ambientit?

Me u mbështetë në përvojën tem me besimtarë. Ata gjithë para-gjykonin se të gjitha ishin të rreme. Madje edhe vetë fosilet e dinosaurëve.

Një gjë jam i sigurt, nëse feja kish prediku evolucion. Të gjithë pasuesit nuk kishin me dyshu në saktësinë e saj.

Për më shumë të dhëna mbi teoritë e evolucionit mundëni me gjet këtu: http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution_as_theory_and_fact ku nuk mungojnë faktet ku mbështetën sqarimet më të thella.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Krijimizmi dhe evolucioni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: RELIGJIONE :: K R I S H T E R I M I :: I S L A M I :: J U D A I Z M I :: A T E I Z M I-
Kërce tek: