PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fuxhi, mali i vetëvrasjeve në Japoni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gon!
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 666
Pikët : 2267
Reputation : 85
Join date : 16/02/2012
Mosha : 31

MesazhTitulli: Fuxhi, mali i vetëvrasjeve në Japoni   Tue Apr 10, 2012 9:49 pm

Fuxhi, mali i vetëvrasjeve në Japoni


Mali Fuxhi në Japoni mbart në vetvete një prej destinacioneve më të mistershme dhe të frikshëm në botë. Bëhet fjalë për pyllin e Aokigaharës, i cili ka një gjelbërim aq të dendur, sa që është e thjeshtë të zhdukesh midis tij për të mos u parë më.

Mbase, pikërisht për këtë arsye, pylli është edhe një destinacion i preferuar për të gjithë ata që duan t’i japin fund jetës së tyre. Çdo vit, autoritetet arrijnë të gjejnë në të mbi 100 trupa kryesisht të vetëvarur, por për shkak të kushteve, disa zbulohen pas dekadash, e ndonjëherë nuk zbulohen kurrë.

Përse pylli në malin e Fuxhit është shndërruar në një vend “pelegrinazhi” për të gjithë ata që i japin fund jetës së tyre përbën një mister, ndonëse besohet se të parët që nisën këtë traditë makabër u motivuan nga një novelë popullore e kohës.

Azusa Hayano, i forcave policore, njeriu që studion dhe përshkruan perimetrin e pyllit ndër vite në kërkim të viktimave, pranon se as ai nuk është në gjendje të kuptojë trendin e vetëvrasjeve, transmeton TCH.

Në një dokumentar tronditës të publikuar së fundmi, tregohet se si përgjatë 30 viteve të punës, Hayano ka ndeshur në mbi 100 trupa, ndërsa eksperti udhëhoqi një trupë televizive në disa prej mbishkrimeve që kanë lënë të vetëvrarët nëpër pemë përpara se t’i jepnin fund jetës së tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://explorerkosova.the-up.com
 
Fuxhi, mali i vetëvrasjeve në Japoni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mbi 1 mijë të vdekur nga tërmeti dhe tsunami në Japoni
» Tërmet i tmerrshëm në Japoni
» Mali Sharr, atraksion i vërtetë për ekoturistët
» Beka: 24 raste të vetëvrasjeve në gjashtëmujorin e parë të vitit 2010
» Marash Mali: Shqipnia Etnike nga e vërteta në andërr

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: MISTERE :: -
Kërce tek: