PortaliForumPytësoriRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Perdorimi i forces se mendjes per te levizur apo ndryshuar objekte

Shko poshtë 
AutoriMesazh
EsterXfilesNumri i postimeve : 4
Pikët : 10
Reputation : 0
Join date : 18/02/2012

MesazhTitulli: Perdorimi i forces se mendjes per te levizur apo ndryshuar objekte   Fri Feb 24, 2012 3:54 amPerdorimi i forces se mendjes per te levizur apo ndryshuar objekte

Ne te gjithe e dime qe ndonjehere e perdorim nje pjese te potencialit tone psikik, por gjithahstu e dime qe perdoret vetem pak dhe asnje nuk mund ta perdore te gjithen.A ju ka ndodhur ndonjehere qe ju "thjesht e dinit qe dicka do te ndodhte"?

A ju ka ndodhur ndonjehere qe te keni nje ndjesi per nje person duke e pare nga larg qe ai ka nje karakter te mire apo te keq? Keto dhe te tjera jane perceptime te thjeshta te perditshme dhe shembuj te thjehste te perdorimit te paqellimshem te forces psikike qe kemi brenda vetes.

Po sikur te perdorej kjo fuqi per te manipuluar boten rreth e rrotull jush? Ne e dime nepermjet shkences dhe fizikes qe energjia fizike eshte e krijuar nga impulse elektromagnetike, dhe qe fushat elektromagnetike te nje objekti apo te nje individi, jane te ndikuara nga fushat elektromagnetike te individeve te tjere apo objekteve te tjere.

Keshtu funksionon i gjithe universi duke filluar qe nga atomet dhe duke perfunduar tek galaksite. Keshtu, qe mund te arsyetohet qe nje forme shume e fokusuar e kesaj energjie, e drejtuar si nje rreze lazer, mund te rezultojne ne nje lloj fenomeni te tipit : "mendja mbi lenden". Ky fenomen mund te referohet si fenomen telekinesis apo psikokinesis - levizja fizike e objektiti apo ndryshimi i formes se nje objekti duke perdorur vetem fuqine e mendjes, dhe pa bere asnje manipulim fizik.

Te gjithe ne mund te ushtrohemi per te forcuar trupin, por ka disa prej nesh qe mund te ushtrohen per te forcuar fuqite e tyre psikike dhe telekinetike. Pra, ne menyre te thjeshte, duke mesuar se si te fokusohet energjia natyrore dhe valet elektromagnetike, dikush mund te manipuloje fizikisht boten qe e rrethon vetem me fuqine e mendjes.Nje prej hipotezave te hedhura per ndertimin e Piramides se Gizes eshte pikerisht qe antiket e dinin se si ta manipulonin kete fuqi dhe e kane perdrur ate per ndertimin e piramides.

Por shume pak persona mund te kene njohurine, disiplinen apo perqendrimin per te arritur nje gje te tille.

Filozofia antike kineze na meson qe cdo objekt dhe individ ka nje energji jete ne qarkullim qe quhet Chi dhe kjo duket se pranohet ehde nga zhvillimet ne fizike, dhe eshte quajtur teoria superstring.

Do te ishte interesante nje dite ku te mund te perdonin njerezit aftesite e tyre telekinetike; fillestaret do te mund te leviznin gjera te vogla dhe te ndryshonin formen e gjerave, si per shembull perkuljen e nje luge metali me ane te forces se mendjes.

Telekinetiket e avancuar do te mund te benin veprime te tilla si mbyllja e dyerve, hapja e dritareve, ndezja e makinave, dhe gjera te tjera gjate dites. Megjithate kjo imagjinate do te ishte shume larg realitetit pasi ne boten qe jetojme telekinesis do te ishte vene ne perdorim per qellime jo pozitive me objeketet qe do te manipuloheshin per te demtuar apo frikesuar te tjeret.

Keshtu qe duke e pare ne kete prespektive a do te ishte vertet nje gje pozitive nese njerezit e te gjithe boten do te mesonin te perdornin kaq shume fuqine e tyre te mendjes?

A ka ndonje menyre per te fokusuar Chi-ne, apo energjine e brendshme ne nje rreze lazer qe do te manipuloje objektet me qellim? Edhe antiket e kishin te qarte qe cdo objekt vibron ne frekuencen e tij unike apo rezonancene tij.

Bima ne vazon tuaj ne parvaz, kapesja e letrave mbi tavolinen tuaj, qeni ne kembet tuaja, gjithshka eshte duke vibruar ne frekuencat e tyre unike.

Nese ne nje fare menyre arrini te ngrini apo te ulni vibrimet tuaja ne menyre qe te perputhen me ato te objektit qe ju deshironi te levizni, nderkohe qe ne te njejten kohe perqendroni valet elektromagnetike te pturut, ju do te ishit te afte qe te leviznit, riformonit, apo te shkaterronit nje objekt.

Nje shembull i mire i kesaj mund te jete nje kengetar qe kap nje note shume te larte dhe qe kris nje gote qe ndhodhet aty afer - me ane te energjise se fokusimit kengetari ka kapur frekuencat e asaj gote dhe keshtu e ka krisur.

Ne fakt, fjala kyce ne praktiken e telekinesis eshte fjala "fokusim" apo "perqendrim". Dhe ne fakt edhe ne jeten e perditshme per te arritur dicka duhet kjo. nuk mund te arini asgje pa patur vullnet dhe pa u perqendruar.

Nje gje qe duhet patur parasysh eshte qe nje fokusim i tile per te arritur ne keto nivele, eshte rraskapites per trupin fizik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Perdorimi i forces se mendjes per te levizur apo ndryshuar objekte
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anë të mira dhe më shumë pasoja negative

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: P A R A P S I K O L O G J I-
Kërce tek: